Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 2017

Drukuj

Książka – mój przyjaciel
Wiem, że marzenie niejedno
dzięki książkom się spełni,
Odkrywają przede mną
wiele pięknych tajemnic.
I gdybym chciał najzwięźlej –
czym jest książka tłumaczyć,
Powiedziałbym najprościej –
„Mądry, wierny przyjaciel”.
Jerzy Skokowski

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. To doroczne święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca - Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie. W Polsce obchodzi się go od 1996 roku.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w świetlicy rozmawialiśmy o tym, jak powstaje książka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii Światowego Dnia Książki. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione książki, opowiadały o nich swoim kolegom i koleżankom. Chętni mogli przeczytać na głos fragment lektury przez mikrofon. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w procesie powstawania książki pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia. Mówiliśmy o tym, jak dbać o książki, jak je szanować, aby służyły nam bardzo długo. Uczniowie klas pierwszych wykonali książeczki według własnego pomysłu: wymyślali tytuł, układali treść, ozdabiali kolorowymi ilustracjami. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w filii.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Wednesday the 27th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |