Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2020 r.

Drukuj

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Na znak solidarności z osobami z autyzmem tego dnia wiele budynków w Polsce i na świecie będzie podświetlanych na niebiesko.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo poza osobą z autyzmem, ale także jej rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest grupa rozrasta się do nawet 3 mln. [źródło: fundacja JiM]
„Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.”
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 321 po raz kolejny włącza się do akcji Polska na niebiesko. Zachęcamy Was Drodzy Uczniowie abyśmy w swoich domach również solidaryzowali się tego dnia z osobami z autyzmem.
Mamy dla Was propozycję, aby :
- klasy młodsze (1-3) zrobiły sobie zdjęcie na tle niebieskiego światła, bądź założyli niebieskie ubranie (prosimy o zasłonięcie twarzy, aby nie dało się Was rozpoznać na zdjęciu)
- starsze klasy (4-8) przygotowały teatr cieni- nagranie z niebieskim światłem, bądź plakat na temat „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” - technika dowolna, wielkość min. A3 – plakat ma być Twoją własną interpretacją tematu.

Zdjęcia/załączniki z wykonanymi pracami należy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 3 kwietnia 2020 r.

Zachęcamy Was również do zapoznania się z materiały przygotowanymi przez specjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 321.

Prezentacja o Autyzmie https://prezi.com/view/s1suYquMrIsBsNcRbpKC/  

autyzm

Przygotowanie: Michalina Rędzińska, Hanna Sółkowska, Magdalena Bajorek

 


 

Sunday the 12th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |