Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Czytanie w szkole

 


 

Akcja „LATO Z KSIĄŻKĄ”, 2017

W czerwcu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, kiedy na dworze była ładna pogoda czytaliśmy na świeżym powietrzu. Dzieciom czytali wychowawcy, starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom. Najchętniej czytane były wiersze, krótkie opowiadania oraz bajki. Po czytaniu dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi wysłuchanych tekstów. Wspólnie odgadywaliśmy zagadki, bawiliśmy się w literackie kalambury i wykonywaliśmy prace plastyczne związane z ulubionymi utworami. W galerii prezentujemy zdjęcia z zajęć czytelniczych w plenerze, zorganizowane  przez  p. Marlenę Karkocha  i p. Annę Warda z uczniami z  klas  pierwszych i czwartych.
Po wspólnym czytaniu pierwszoklasiści wykonali przy użyciu kolorowej kredy, plakaty przedstawiające swoje wymarzone wakacje.

Tekst: A.Warda
Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Kartki dla Małych i Dużych Pacjentów

W maju dzieci z naszej świetlicy uczestniczyły w Wielkiej Zbiórce Książek zorganizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Dzięki tej ogólnopolskiej kampanii społecznej tworzy się biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach, a mali i duzi pacjenci choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie. Dziękujemy paniom: M. Karkocha, W. Łukasik, L. Mańce, E. Bonikowskiej, M. Czerniszewskiej, A. Warda i ich wychowankom za wykonanie pięknych laurek dla najmłodszych pacjentów. Nasi wychowankowie życzyli dzieciom szybkiego powrotu do zdrowia, dużo uśmiechu, radości i wymarzonych prezentów z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Wszyscy życzymy dzieciom spełnienia wszystkich marzeń. Mamy nadzieję, że kolorowe laurki sprawią małym pacjentom wiele radości i wywołają uśmiech na ich buziach.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria link

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 2017

Książka – mój przyjaciel
Wiem, że marzenie niejedno
dzięki książkom się spełni,
Odkrywają przede mną
wiele pięknych tajemnic.
I gdybym chciał najzwięźlej –
czym jest książka tłumaczyć,
Powiedziałbym najprościej –
„Mądry, wierny przyjaciel”.
Jerzy Skokowski

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. To doroczne święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca - Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie. W Polsce obchodzi się go od 1996 roku.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w świetlicy rozmawialiśmy o tym, jak powstaje książka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii Światowego Dnia Książki. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione książki, opowiadały o nich swoim kolegom i koleżankom. Chętni mogli przeczytać na głos fragment lektury przez mikrofon. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w procesie powstawania książki pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia. Mówiliśmy o tym, jak dbać o książki, jak je szanować, aby służyły nam bardzo długo. Uczniowie klas pierwszych wykonali książeczki według własnego pomysłu: wymyślali tytuł, układali treść, ozdabiali kolorowymi ilustracjami. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w filii.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Twórczość H. Ch. Andersena

H. Ch. Andersen (02.04.1805 – 04.08.1875), duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Jego baśnie znane są na całym świecie, a wartości w nich głoszone przetrwały do dziś i są ponadczasowe. Baśnie przyniosły Andersenowi wielki rozgłos i sławę (napisał ich prawie 160), a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. Na początku kwietnia z okazji 212 rocznicy urodzin H. Ch. Andersena w naszej świetlicy przypomnieliśmy dzieciom ich ulubione baśnie. Uczniowie odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki sprawdzające znajomość tych najbardziej popularnych. W grupach dzieci wysłuchały jedną z baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, a następnie obejrzały ekranizację tej historii. Na zakończenie został ogłoszony konkurs na najładniejszą   ilustrację   i
 wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Powstały bardzo ładne i ciekawe prace które można obejrzeć w galerii zdjęć.
Zachęcamy do czytania znanych i lubianych baśni H. Ch. Andersena:
„Słowik”
„Choinka”
„Calineczka”
„Stokrotka”
„Świniopas”
„Dzikie łabędzie”
„Królowa Śniegu”
„Nowe szaty cesarza”
„Pasterka i kominiarczyk”
„Dziewczynka z zapałkami”
„Księżniczka na ziarnku grochu”.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Światowy Dzień Poezji, 2017

Pod koniec marca po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się różne poetyckie spotkania. Uczniowie klasy III F pod opieką p. M. Bobin zaprezentowali dzieciom z Przedszkola nr 389 inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima, która bardzo spodobała się najmłodszym. Natomiast uczniowie z klas czwartych pod opieką p. W. Łukasik i p. M. Karkochy przygotowali program artystyczny złożony z wesołych i najbardziej znanych wierszy polskich poetów, który zaprezentowali uczniom z klas pierwszych. Była też okazja do wspólnej zabawy przy muzyce do tekstu Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały też dzieci z klas pierwszych, które na spotkaniu przedstawiły interpretacje następujących wierszy:
M. Dobroń – „Żuk” J. Brzechwa
L. Gawrońska – „Dżoncio” J. Tuwim
A. Jabłońska - „Przyjęcie” D. Gellner
S. Jezierska – „Letnia piosenka” Z. Beszczyńska
I. Kamyk – „Spóźniony słowik” J. Tuwim
M. Lisiecki – „Szybko” D. Wawiłow
A. Mazurek – „Lokomotywa” J. Tuwim
S. Miszczuk – „Sprzątanie” D. Gellner
K. Pieniążek – „Pstryk” J. Tuwim
A. Szulc – „Kuzynka” D. Gellner
A. Rytel, N. Obasi, A. Szulc, M. Żelichowska – „Abecadło” J. Tuwim
Wszyscy mali aktorzy otrzymali podziękowania i drobne upominki.
Nauczycielki świetlicy z klas pierwszych: p. M. Czerniszewska, p. A. Korzeniewska i p. A. Warda przygotowały oprawę plastyczną i zorganizowały piątkowe popołudnie z poezją.
W Światowy Dzień Poezji w naszej świetlicy było poetycko, wiosennie i zabawnie.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Dzień Kobiet, 8.03.2017 r.

8. marca w środę świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji składaliśmy najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy zorganizować w świetlicy wystawę książek napisanych przez kobiety, gdzie każdy mógł znaleźć interesującą pozycję dla siebie. Wśród pozycji wybieranych przez dzieci znalazły się: seria książek „Nela mała reporterka”, „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej, wiersze Doroty Gellner i Marii Konopnickiej, „Koty i kociaki” Renaty Piątkowskiej, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Pipi Pończoszanka” Astrid Lindgren, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy M. Montgomery, „Bajczytanki pani Hanki” Hanny Niewiadomskiej i „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej. W grupach uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach, wierszykach, czytaliśmy utwory najczęściej wymieniane przez dzieci. Radosną atmosferę święta uzupełniły wesołe zabawy z chusta animacyjną.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Urodziny Doroty Gellner, 2017

W lutym, w naszej świetlicy obchodziliśmy urodziny pani Doroty Gellner, artystki tworzącej głównie dla dzieci. Pisarka ma na swoim koncie bajki oraz mnóstwo wierszy, opowiadań i rymowanek dla najmłodszych. Oprócz książek pani Dorota pisze również teksty do piosenek. Napisała ich prawie dwieście. Wśród nich są takie przeboje jak: „Zuzia - lalka nieduża”, „A ja rosnę” czy „Ogórek wąsaty”. Wszystkie jej utwory charakteryzuje wdzięk, dowcip, inteligencja. Jej teksty działają na wyobraźnię dziecka, opowiadają o codziennym życiu pełnym przygód w wyobraźni, pozytywnych relacji ze światem. Na zajęciach czytaliśmy dzieciom utwory pani Doroty: „Przyjęcie”, „Kuzynka”, „Żarcik”, „Piłka”, „W ogródku”, „Sprzątanie” i wiele, wiele innych. Chętni uczniowie z klas pierwszych, którzy znali utwory poetki na pamięć, zaprezentowali je przed swoimi kolegami i koleżankami z klas zerowych. Wszystkie wierszyki bardzo podobały się dzieciom. Było wesoło i sympatycznie. Uczniowie z klas 0-I wykonali ilustracje do wierszy p. Doroty Gellner: „Bajeczka”, „Portret dziadka”, „Park”. Prace wyszły ciekawe i kolorowe, można je obejrzeć na wystawie w świetlicy.
Zachęcamy do sięgania po rytmiczne i zabawne teksty Doroty Gellner. Większość jej książeczek jest dostępna w naszej bibliotece.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Tydzień z twórczością Kornela Makuszyńskiego

W styczniu zorganizowaliśmy w świetlicy szkolnej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” tydzień z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Wychowawcy grup czytali dzieciom kolejne części przygód Koziołka Matołka. Później uczniowie z zapałem ilustrowali najciekawsze wyprawy sympatycznego bohatera. Dużo uśmiechu wywołały wybrane przygody Koziołka Matołka wyświetlane na tablicy multimedialnej. Cykl zajęć czytelniczych zwieńczyły wesołe zabawy z Koziołkiem Matołkiem na sali gimnastycznej. Uczniowie klas pierwszych i zerowych rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach (wyścigi w rzędach, przechodzenie przez obręcze, zabawy z piłką i skakanką, rzucanie do celu). Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy do czytania następujących pozycji:

 • 120 przygód Koziołka Matołka (120, bo jest 120 obrazków, a pod każdym czterowierszowa zwrotka ośmiozgłoskowcem),
 • Druga księga przygód Koziołka Matołka,
 • Trzecia księga przygód Koziołka Matołka,
 • Czwarta księga przygód Koziołka Matołka,
 • Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki,
 • Fiki-Miki dalsze dzieje, ten kto czyta, ten się śmieje.

 

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Świąteczne czytanie przy choince

W tygodniu poprzedzającym zimową przerwę świąteczną w świetlicy szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze przy choince, które miały na celu wprowadzenie wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój. Nauczyciele świetlicy czytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze, opowiadania i bajki. Teksty nawiązywały do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsi dowiedzieli się między innymi, kto wymyślił choinki, czy święty Mikołaj też dostaje prezenty, o czym rozmawiają zwierzęta w noc wigilijną. Opowiadania bardzo podobały się dzieciom, które z uwagą wysłuchały wszystkich historii. Przed świętami nie zabrakło też wspólnego kolędowania oraz prac plastycznych, dzięki którym w naszej świetlicy widać i czuć bożonarodzeniowy nastrój. Spotkania przebiegały w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia, 2016 r.

Pluszowy miś jest dla wielu z nas jedną z najcieplej wspominanych postaci z dzieciństwa: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington. Do świętowania tego szczególnego dnia, przyłączyły się dzieci uczęszczające do naszej świetlicy. W ostatnim tygodniu listopada w świetlicy klas pierwszych czytaliśmy dzieciom książki o przygodach znanych ulubieńców. Świetliczaki rysowały portrety misiów i eksponowały je na tablicach w szkole. Dużym zainteresowaniem cieszyło się bajkowe popołudnie, na którym zaprezentowaliśmy najmłodszym bajki i bajeczki, których bohaterami były misie. Uczniowie śpiewali o nich piosenki, odgadywali zagadki. Chętni mogli opowiedzieć o swoim pluszowym niedźwiadku koleżankom i kolegom. Mimo listopadowej aury na wszystkich buziach gościł uśmiech, a pluszowe misie były troskliwie przytulane przez dzieci, łagodziły wszelkie konflikty. Wszystkiego Misiowego!

Zachęcamy do czytania dzieciom książek o misiach:

 • Julia Boehme „Trzyminutowe opowiadania o misiach”
 • Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieść o dobrym niedźwiadku”
 • Janina Porazińska – „Pamiętnik Czarnego Noska”
 • Aniela Szkolik–Cholewińska - „Bajki o misiach z czterech stron świata”
 • Czesław Janczarski - seria o Misiu Uszatku
 • Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka"
 • Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka"
 • Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko”.

 

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

100 lat dla pani Wandy Chotomskiej

26 października swoje 87 urodziny obchodziła pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży Wanda Chotomska. Z tej okazji w świetlicy szkolnej zapoznaliśmy dzieci z twórczością pisarki. W dobry humor wprowadziły nas zabawne wiersze tj.: „Chłopak na opak”, „Kokoszki”, „Kurczę blade”, „Alfabet”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „ Przygoda jeża spod miasta Zgierza”, „Kabaret na jednej nodze” i wiele, wiele innych. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli świetlicy wykonali dla pani Wandy, piękne kartki z życzeniami urodzinowymi. Wszystkie prace zostały przesłane solenizantce za pośrednictwem Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mamy nadzieję, że sprawią one jubilatce dużo radości. Pani Wandzie życzymy wszystkiego najlepszego, dziękujemy za dotychczasową twórczość i gratulujemy pomysłów. Życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt czyli World Animal Day jest świętem obchodzonym 4 października. W Kościele jest to dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt czyli World Animal Week trwający do 10 października. Święto to ustanowiono, aby zmienić zachowanie i stosunek ludzi do zwierząt i uświadomić człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa. Na zajęciach w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy Światowy Tydzień Zwierząt pogadankami o zwierzętach, które żyją wśród nas, czują, przywiązują się i mają swoje prawa. Z tej okazji czytaliśmy wiersze i opowiadania poświęcone zwierzętom, opowiadaliśmy o swoich ulubionych zwierzątkach, odgadywaliśmy zagadki. Najmłodsi kolorowali kolorowanki przedstawiające zwierzęta domowe i dziko żyjące. Światowy Tydzień Zwierząt zakończył się wystawą prac plastycznych uczniów.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, 2016

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku 29 września. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Czytanie na głos dzieciom stymuluje także ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Święto ma w naszym kraju już 16-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Tego dnia, nasza świetlica włączyła się do akcji głośnego czytania.
Wprawdzie Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania odbywa się raz do roku, ale my czytamy dzieciom codziennie.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Thursday the 28th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |