Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Z wizytą w szkolnej bibliotece

We wrześniu 2016 roku uczniowie klas pierwszych odwiedzili naszą szkolną bibliotekę. Bibliotekarka – pani Beata Skwarska wyjaśniła najmłodszym czytelnikom zasady funkcjonowania biblioteki. Zapoznała dzieci z księgozbiorem i zasadami wypożyczania książek. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, po co istnieją szkolne biblioteki, jakie zbiory gromadzą i kto może z tych zbiorów skorzystać. Nasi wychowankowie zostali poinformowani, jak powinno się postępować z książką, jak o nią dbać i czego nie wolno z nią robić. Na koniec dzieci zrobiły sobie zdjęcie ze smokiem, który jest maskotką naszej biblioteki. Wizyta w bibliotece bardzo podobała się naszym pierwszoklasistom, którzy z radością odwiedzą ją ponownie. Poniżej fotorelacja z odwiedzin klasy Ib w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy wszystkich do naszej szkolnej biblioteki i do czytania.

Zdjęcia: A.Warda

 


 

Podziękowanie za udział w kampanii w roku szkolnym 2015/2016

podziękowanie 2016

 


 

Akcja „Lato z książką”

W okresie letnim nasze zajęcia czytelnicze odbywały się na świeżym powietrzu. Dzieciom czytali wychowawcy, starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas zerowych. Po czytaniu dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi słuchanych tekstów. Nasze spotkania czytelnicze urozmaicane były zabawami z chustą animacyjną, które bardzo podobały się dzieciom. Zapraszamy wszystkich lubiących czytać do udziału w akcji „Lato z książką”.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Udział w szkolnej Nocy Bibliotek

3 czerwca 2016 roku z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy wzięli udział w NOCY BIBLIOTEK zorganizowanej w naszej bibliotece. Panie bibliotekarki przygotowały dla nas mnóstwo atrakcji. Wszyscy bawili się doskonale.
Więcej informacji na temat przebiegu imprezy można przeczytać na stronie Biblioteki w zakładce Wydarzenia.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Małgorzata Strzałkowska

W maju w świetlicy szkolnej przybliżyliśmy naszym uczniom twórczość Małgorzaty Strzałkowskiej, polskiej pisarki, autorki i ilustratorki książek dla dzieci.
Małgorzata Strzałkowska urodziła się w Warszawie 18 stycznia 1955 r. Jej twórczość pisarska zaczęła się od wierszy pisanych dla syna. Pierwszym napisanym wierszem była „Dżdżownica” – utwór ukazał się w „Świerszczyku” w 1987r. Następnie powstała książka dla dzieci o samochodach – „Automobilia”. Pani Małgorzata współpracowała z „Pentliczkiem”. Praca w tym czasopiśmie uświadomiła pisarce, jak bardzo podoba jej się pisanie dla najmłodszych. Pisarka nawiązała również współpracę z takimi pismami jak: „Dziecko”, „Miś”, „Ciuchcia”, „Nasz Maks”, „Skarb malucha”. Małgorzata Strzałkowska napisała ponad sto pięćdziesiąt książek dla dzieci. Jej utwory to m. in.: „Hocki-klocki dla każdego - i małego i dużego" , „Leśne głupki", „Zielony i Nikt”, „Wiersze, że aż strach”, „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”, „Wierszyki łamiące języki”. Są to utwory śmieszne, radosne, mające bawić i uczyć. Jej wiersze i baśnie zyskiwały uznanie młodych czytelników i przemawiały do ich wyobraźni. Książki Małgorzaty Strzałkowskiej znalazły się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Utwory Małgorzaty Strzałkowskiej tak bardzo spodobały się dzieciom, że niektóre z nich zostaną zaprezentowane przez uczniów na konkursie recytatorskim „Gimnastyka dla języka” organizowanym w naszej świetlicy.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Pani Pielęgniarka czyta dzieciom

W ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom”, zachęcającej do wspólnego czytania, zaprosiliśmy do świetlicy gościa, którego na co dzień widujemy na korytarzach naszej szkoły. Pani Pielęgniarka przeczytała nam wybrane fragmenty książki Wojciecha Mikołuszko pt.: „Tato, a dlaczego? " - 50 prostych odpowiedzi na piekielnie trudne pytania. Na spotkaniu między innymi dowiedzieliśmy się, dlaczego kiedy mówimy, nie możemy oddychać i co to są siniaki. Pani Pielęgniarka odpowiedziała na wszystkie nasze pytania dotyczące zdrowia i obiecała, że jeszcze nie raz weźmie udział w naszej akcji. Dziękujemy.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 2016

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska

W dniu 23 kwietnia, po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To międzynarodowe święto zostało ustanowione w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W tym dniu również rozpoczęła się roczna kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. To jest pierwszy taki tytuł przyznany polskiemu miastu przez komisję UNESCO.
Z tej okazji na zajęciach w świetlicy szkolnej dzieci dowiedziały się jaką rolę pełnią książki w życiu człowieka i jak o nie dbać. Uczniowie prezentowali przeczytane przez siebie książki, zachęcając swoich kolegów do czytania. Dzieci rozwiązywały rebusy i krzyżówki literackie, a także rozpoznawały tytuły książek po ich fragmentach. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną: „Jak powstaje książka”, którą przygotowała uczennica kl. III F Martyna Kempa. Uczniowie klas III odwiedzili szkolną bibliotekę, gdzie Pani Monika przekazała nam informacje na temat rożnych słowników i zasad korzystania z nich. Na zajęciach uczniowie ćwiczyli sprawne posługiwanie się słownikami: języka polskiego, ortograficznym, wyrazów obcych. Poznaliśmy także słownik antonimów, frazeologiczny, synonimów i wyrazów bliskoznacznych. Zdobyta wiedza z pewnością będzie przydatna w dalszej nauce oraz całym życiu.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Nasze spotkania z Plastusiem

Na przełomie marca i kwietnia w świetlicy szkolnej, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” trzecioklasiści spotykali się ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klas zerowych. Na spotkaniach czytaliśmy i słuchaliśmy nagrań z audiobooka uwielbianej przez dzieci i dorosłych książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Tekst po raz pierwszy został zamieszczony w „Płomyczku” (2 września 1931), a jako książka ukazał się w 1936. Dzieci obejrzały również film pod tym samym tytułem. Opowieść o Plastusiu – ludziku z plasteliny ulepionym przez uczennicę pierwszej klasy – Tosię bardzo spodobała się dzieciom. Odwiedziliśmy więc piórnik Tosi, poznaliśmy nie tylko Plastusia, ale również jego przyjaciół: Gumkę Myszkę, Ołówek, Pędzelek, Pióro i Scyzoryk. Dzieci polubiły Tosię, Plastusia i jego towarzyszy ze szkolnego piórnika. Po każdym spotkaniu dzieliliśmy się wrażeniami na temat przygód małego, plastelinowego ludzika. Najbardziej małym widzom podobały się ożywione przedmioty z piórnika. Na koniec wszyscy kolorowali postać Plastusia, a chętni mogli ulepić go z plasteliny.
Zachęcamy do czytania „Przygód Plastusia”, o jego pobycie na wsi u kuzynki Tosi – Hani. Powstały jeszcze mniej znane i popularne kontynuacje: „Za żywopłotem”, „Plastusiowo”, „Plastusiowa farma”, „Misio i Plastuś”. Na podstawie książki powstała bajka muzyczna pod tym samym tytułem, z Ireną Kwiatkowską w roli Plastusia.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Światowy Dzień Poezji, 2016 r.

21 marca, w pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto to ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji w świetlicy szkolnej organizowaliśmy spotkania czytelnicze poświęcone upowszechnianiu i popularyzacji poezji wśród najmłodszych dzieci. Uczniowie klas starszych odwiedzali swoich młodszych kolegów, wspólnie oglądaliśmy i omawialiśmy ilustrowane książeczki dla dzieci i wykonywaliśmy ilustracje do przeczytanych utworów. Na zajęciach czytelniczych dzieci wysłuchały wierszy naszych klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg-Zarembiny, a także autorów współczesnych: Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Małgorzaty Strzałkowskiej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością w/w autorów.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Spotkanie z przedszkolakami

10 marca w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, klasa III F pod opieką p. A. Warda zorganizowała zajęcia czytelnicze  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z Przedszkola nr 371. Chętni uczniowie przygotowali dla naszych gości  wiersze Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jana Brzechwy i  Juliana Tuwima. Maluchy z uwagą słuchały czytanych i recytowanych przez starsze dzieci utworów. Uczniowie świetnie poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem i byli bardzo dumni ze swych ról. Myślę, że niedługo znowu zorganizujemy podobne spotkanie, bo uczniowie z klasy III F dopytują się już kiedy zaprosimy inne grupy dzieci na zajęcia czytelnicze.

Zdjęcia: A. Warda

 


 

Urodziny Doroty Gellner

Dorota Gellner, popularna autorka książeczek i piosenek dla dzieci. Z wykształcenia bibliotekarka, debiutowała w 1982 roku na łamach „Świerszczyka". Wiersze, opowiadania, małe formy inscenizacyjne zamieszczała m.in. w czasopismach: „Miś", „Płomyczek", „Pentliczek", „Ciuchcia". Autorka ponad 100 tekstów piosenek dla dzieci (m.in. „ Zuzia, lalka nieduża”, „Ogórek wąsaty", „A ja rosnę", „Kwiatki bratki”). Wydała kilkadziesiąt książek. W 1999 roku za tom ,,Dorota Gellner Dzieciom” została laureatką dorocznej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2005 roku uhonorowana została Orderem Uśmiechu. Współpracowała również z telewizją - jest autorką programów telewizyjnych m.in. „Tęczowa bajeczka”. Od debiutu („Mysia wyprawa”, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych m.in. „Bajeczki z miasteczka”, „Ptaki”, „Czekoladki dla sąsiadki”, „Czarodziejski świat”, „Noc i inne historyjki”. Z okazji 55 urodzin poetki w świetlicy szkolnej czytaliśmy znane i lubiane utwory autorki : ,,Przy gwiazdkach i świeczkach”, ,,Bajeczki”, ,,Zwariowane podwórko”, ,,Wiersze dla dzieci” i inne.
Dzieci, nauczycieli, opiekunów i rodziców zachęcamy do sięgania po rytmiczne i zabawne teksty Doroty Gellner. Większość jej książeczek jest dostępna w naszej bibliotece w filii.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Czytajmy dzieciom

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” po raz kolejny odwiedziliśmy naszych młodszych kolegów z klas zerowych. Tym razem Pani Monika z naszej szkolnej biblioteki przeczytała dzieciom książkę „Gupikowo” p. Moniki Kowaleczko – Szumowskiej. Jest to zabawna opowieść o przygodach czwórki rodzeństwa, wesołej opiekunki Madzi i bardzo wielu ryb akwarelowych. Jednej z dziewczynek - Marysi udaje się zrealizować marzenie o posiadaniu akwarium. W hodowli rybek pomagają jej brat Mikołaj, mała Zosia oraz jej opiekunka Madzia, której tata jest doświadczonym akwarystą. Z książki nie tylko dowiadujemy się jak rozpocząć samemu hodowlę rybek, ale możemy zaobserwować relacje pomiędzy rodzeństwem oraz rodzicami i dziećmi. Książka napisana jest lekkim, pełnym humoru, a zarazem żywym językiem, który umożliwia dzieciom zrozumienie tego co się dzieje. Książka uzmysławia dzieciom, że opieka nad żywym stworzeniem to nie tylko chwilowa przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność za jego zdrowie i życie. Zachęcamy do przeczytania w/w pozycji i poznania historii z życia wesołej rodziny z rybkami w tle.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Świat bajek i baśni

W styczniu w świetlicy szkolnej przenieśliśmy się w świat bajek i baśni. W dzieciństwie dzięki bajkom poznajemy świat, uczymy się odróżniać dobro od zła, kształtujemy siebie poprzez identyfikację z wybranym bohaterem. Po przerwie świątecznej przypomnieliśmy sobie w świetlicy niektóre z  baśni Hansa Christiana  Andersena tj.: „Brzydkie kaczątko”, „Dzikie łabędzie”, „Królowa Śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Mała syrenka”, „Świniopas”. Uczniowie  i wychowawcy czytali w młodszych klasach lubiane przez dzieci baśnie braci Grimm tj.: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Stoliczku,  nakryj się”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”. Czytaliśmy również baśnie Charlesa Perrault: „ Kot w butach”, „Śpiąca królewna”, „Sinobrody”, „Paluszek”. W grupach organizowane były konkursy ze znajomości treści wysłuchanych utworów. Dzieci odgadywały rebusy i zagadki o bohaterach z dziecięcej literatury.  A wszystko po to, by przypomnieć, że wolny czas warto spędzać nie tylko przed komputerem czy telewizorem, ale także nad książką. Dziękujemy wolontariuszom z naszej szkoły za czytanie dzieciom w klasach 0 – I.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Święta tuż, tuż ...

Choć za oknem śniegu wciąż nie widać to świąteczna atmosfera panuje w świetlicy. Wszyscy przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z nauczycielami wykonują świąteczne dekoracje, robią ozdoby choinkowe, śpiewają kolędy.
Na zajęciach w świetlicy szkolnej czytamy bajki i wiersze o tematyce świątecznej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, dziadków i pozostałe osoby do wspólnej przygody z czytaniem w zimowe wieczory.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Wednesday the 27th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |