Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Świąteczne czytanie przed gwiazdką

We wtorek 15 grudnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  w bibliotece szkolnej odbyło się świąteczne czytanie dla dzieci z klas trzecich. Przy blasku choinki uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadań, które nawiązywały do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Opowieści o choince, Mikołaju i prezentach czytali dzieciom wychowawcy i kierownik świetlicy. Pani Monika przygotowała dla nas fragment pięknej i poruszającej historii o magicznej sile Świąt Bożego Narodzenia w postaci audiobooka, była to „Opowieść Wigilijna” Charlesa Dickensa. Dzieci słuchały nagrania z wielkim zainteresowaniem. Na spotkaniu nie zabrakło też wspólnego kolędowania, wszyscy śpiewaliśmy znane, piękne, polskie kolędy. Popołudnie spędziliśmy  w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Opowieść o prawdziwym świętym Mikołaju

We wtorek 8 grudnia uczniowie klasy III F zaprosili swoich młodszych kolegów i koleżanki z klas zerowych na zajęcia czytelnicze przy choince. W czasie spotkania najmłodsi wysłuchali „Opowieści o prawdziwym świętym Mikołaju” Artura Janickiego czytanych przez swoich starszych kolegów i Panią Monikę z naszej biblioteki. Później wspólnie obejrzeliśmy film animowany „Świąteczna przygoda”. Wizyta zakończyła się zabawą w króla ciszy. Podczas spotkania z przedszkolakami bardzo miło i sympatycznie upłynął nam czas. Dzieci obiecały, że jeszcze nas odwiedzą.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

"Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś..."
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Miś jest przyjacielem dzieci, to nie tylko pluszowa przytulanka, to ,,ktoś” bardzo bliski, czuły i często niezastąpiony.
Z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, gdy ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić. Wydarzenie uwiecznił jeden z rysowników Clifford Berryman, którego rysunek ukazał się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.
Światowy Dzień Pluszowego Misia uczciliśmy czytając dzieciom książki o przygodach znanych misiów. Najmłodsi słuchali i śpiewali piosenki o misiach, odgadywali zagadki. Dzieci rysowały portrety misiów i wyeksponowały je na tablicach w całej świetlicy.

Zdjęcia: A. Warda

 

 


 

List pani Ireny Koźmińskiej

Drodzy Rodzice!
Zapraszamy do lektury listu Ireny Koźmińskiej, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” skierowanego właśnie do Was.

Link do listu - zapraszamy

 


 

Tydzień z legendą

Początek listopada poświęciliśmy na czytanie legend o początkach państwa polskiego. Poszerzyliśmy również swoją wiedzę o historii powstania różnych miast polskich - Warszawie, Krakowie, Gdańsku. Na zajęciach mówiliśmy o wydarzeniach i postaciach historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Oglądaliśmy zdjęcia, albumy i ilustracje związane z przeszłością Polski i wydarzeniami z 11 listopada 1918 r. Przypomnieliśmy nasz hymn narodowy i zasady zachowania podczas uroczystości państwowych i szkolnych. Ponadto w klasach odbyły się quizy sprawdzające wiedzę o naszej Ojczyźnie. 10 listopada w szkole obchodzone było Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie samodzielnie przygotowali kokardy narodowe - kotyliony, w których prezentowali się przez cały dzień.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

Święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest corocznie w październiku od 1964 roku. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z osobami niewidomymi i psem przewodnikiem. Spotkanie było wyjątkowe i niezapomniane.
Po zajęciach podziękowaliśmy naszym gościom za poświęcony czas i przekazanie nam ciekawych informacji. Na pamiątkę spotkania wręczyliśmy gościom laurki wykonane przez dzieci.
Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spotkania, a więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Biblioteki w zakładce Wydarzenia.

Zdjęcia: A. Warda

 


 

Święto Bibliotek Szkolnych

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem...
Miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.
W martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”
Książka wszystko potrafi...”
(Kornel Makuszyński)

W piątek 23 października, dzień przed Międzynarodowym Dniem Bibliotek Szkolnych, dzieci ze świetlicy odwiedziły nasze szkolne biblioteki. Uczniowie złożyli życzenia Paniom Bibliotekarkom, wręczając Im kwiaty i laurki. Przypominamy, iż to październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych
składamy Naszym Paniom Bibliotekarkom
najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia,
kreatywności w realizowaniu pomysłów,
wytrwałości w krzewieniu kultury,
sukcesów zawodowych
i zadowolenia ze swoich czytelników.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Janina Porazińska (1888-1971)

29 września wypadała 127 rocznica urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. W 1969 roku dzieci przyznały pisarce "Order Uśmiechu". Jej utwory były tłumaczone na wiele języków. Na warszawskim Powiślu znajduje się park im. Janiny Porazińskiej. Naczelna idea parku to inspiracja do zainteresowania dzieci twórczością zasłużonej w dziecięcej literaturze pisarki. Alejkom nadano nazwy od tytułów jej bajek. Dzieci mogą bawić się w Alejce Szewczyka Dratewki i "Płomyczka" albo słuchać bajek z Magicznej Ławki. W parku odbywają się także odczyty literatury dziecięcej i bajek.
W pierwszym tygodniu października przypomnieliśmy dzieciom niektóre utwory Janiny Porazińskiej: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Kozucha kłamczucha, Maciuś Skowronek, Psotki i śmieszki (wiersze), Szewczyk Dratewka. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością Janiny Porazińskiej.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Dzień Głośnego Czytania

Święto to obchodzone jest w naszym kraju już po raz czternasty. Zostało ogłoszone w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dnia 29 września cała nasza społeczność świetlicowa zaangażowała się w głośne czytanie; czytali wychowawcy, dzieci i wolontariusze. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbył się również konkurs czytelniczy dla uczniów klas III – VI. Celem konkursu było rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych wśród uczniów oraz włączenie się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie klas III – VI czytali na głos fragmenty wybranych przez siebie książek. Pomimo tremy związanej z obecnością jury i widowni, wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Cieszy nas fakt, że dla wielu uczniów czytanie książek jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Wyniki konkursu:
Kl. IV-VI
I miejsce Karena Jarząbek kl. V A
II miejsce Zofia Matysiak kl. V A
III miejsce Emilia Szymańska kl. V E
wyróżnienia: Maja Śliwowska kl. VI E, Zuzanna Jodłowska kl. V A

kl. III
bez miejsc,
wyróżnienia: Olga Greń kl. III G, Martyna Kempa kl. III F, Zuzanna Krawczyk kl. III B, Amelia Sarniak kl. III D

Zwycięzcom gratulujemy!

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Julian Tuwim (1894 -1953) - towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń

Wiersze dla dzieci to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy i z którą najbardziej kojarzony jest poeta. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie. W 120-tą rocznicę urodzin Juliana Tuwima, w świetlicy szkolnej przypomnieliśmy dzieciom wiersze i wierszyki, które do dziś wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. W dobry humor wprowadziły nas zabawne wiersze tj.: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Pan Hilary”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Okulary”, „Dyzio marzyciel”, „Rzepka”, „Abecadło” i inne. Czytanie umilały nam wspólne rozmowy na temat wysłuchanych utworów oraz zagadki i kalambury odgadywane przez dzieci.
Zapraszamy do zapoznania się z życiem i twórczością Juliana Tuwima, najbardziej znanego i lubianego autora literatury dziecięcej.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Podziękowanie za udział w kampanii

podziekowaniesw


 

Noc Bibliotek

W dniach od 1 do 3 czerwca z okazji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej szkolnej bibliotece odbyła się NOC BIBLIOTEK. Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek o godzinie 14-tej powitaniem wszystkich gości. Pani wicedyrektor M. Lipińska i nauczyciele wspólnie przeczytali wiersz Juliana Tuwima pt.: „Lokomotywa”. Uczniowie klasy 2F czytali wiersze o książkach, rozmawialiśmy o tym, czego możemy się z nich dowiedzieć i jak o nie dbać. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy tematyczne, odgadywały kalambury o swoich ulubionych książkach. Chętni mogli wypełnić quiz pt.: „Jaka to bajka?” lub rozwiązać krzyżówkę. Nauczyciele czytali uczniom ich ulubione książki, które dzieci przyniosły w tym dniu do szkoły. Uczniowie układali puzzle i grali w gry planszowe o tematyce literackiej. Dzieci mogły pokolorować kolorowankę ze swoim ulubionym bohaterem książkowym. Podczas spotkania został ogłoszony konkurs plastyczny: „Słoneczna zakładka”, podsumowano także konkurs: „Rymowanka promująca książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki”. Nasze spotkanie umiliły znane wszystkim piosenki śpiewane przez dzieci tj. „Ogórek”, „Na wyspach Bergamutach” i inne. W godzinach 18.00 – 19.30 obejrzeliśmy film pt.: „Sekret Eleonory” w reżyserii Dominique Monfery. Film opowiadał historię Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkały postacie z bajek. Była to opowieść o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły, piękna animacja o magii płynącej z baśni i bajek. Film w ciekawy sposób zachęcał do czytania książek. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dyplom wzorowego czytelnika.
Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia w konkursie: „Rymowanka promująca książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki”: A. Chmielewska - 2b, A. Drygała, Z. Kosieradzka, Z. Urbańska, K. Wachuta- 2f, L. Siwy, J. Walewander - 2g, M. Krupa - 3b.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Fotorelacja z akcji "Czytanie na trawie"

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy


 

Wycieczka do biblioteki

W związku z XII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek 11 - 15 maja 2015 roku, w czwartek klasa II F pod opieką wychowawców odwiedziła Bibliotekę Publiczną na Bemowie. Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom zasady funkcjonowania biblioteki. Zapoznała uczniów z księgozbiorem i zasadami wypożyczania książek, wskazywała regały z literaturą dla najmłodszych i pomagała w wyborze odpowiednich pozycji książkowych. Duże zainteresowanie wzbudził fakt, że w księgozbiorze znajdują się również książki „mówione”, bajki i słuchowiska dla dzieci. Pani z biblioteki przeczytała nam fragment książki Beaty Kołodziej „Solilandia” - „Pamiętnik wielickiego skrzata”, którą wypożyczyliśmy i będziemy czytać w świetlicy szkolnej. Spotkanie umiliły występy dziewczynek, które recytowały znane wszystkim wierszyki: „Smok” Jana Brzechwy w wykonaniu Andżeliki D., „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner recytowany przez Zuzię K., i „Kuzynka” D. Gellner, który deklamowała Karolina W. – zwyciężczyni szkolnego konkursu recytatorskiego. Dzieci otrzymały od Pani bibliotekarki kolorowe zakładki do książek. Na koniec podziękowaliśmy za ciekawe zajęcia i wręczyliśmy Pracownikom biblioteki wiosenną dekorację wykonaną na zajęciach w świetlicy szkolnej.
Zachęcamy do korzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej na Bemowie, która mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich 108.

Zdjęcia: B. Sala, A. Warda

 


 

Thursday the 28th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |