Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z tej okazji 23 kwietnia, w czwartek w świetlicy przeprowadzone zostały zajęcia, których motywem przewodnim była właśnie książka. W grupach rozmawialiśmy o tym, jak powstaje książka, jakie zadania w procesie powstawania książki pełni: pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia, aż do czasu dostarczenia jej do księgarni. Uczniowie dowiedzieli się bądź odświeżyli swoją wiedzę na temat tego, jak powinno się postępować z książką, jak o nią dbać i czego nie wolno z nią robić. W tym dniu, wychowawcy czytali dzieciom ich ulubione książki. Odwiedziliśmy również naszą bibliotekę, gdzie każdy mógł znaleźć książkę dla siebie. Pani Monika, nasza pani bibliotekarka, przeczytała nam kilka rozdziałów książki „Nowe przygody grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Opowieść, której głównym bohaterem jest sympatyczny pies rasy Alaskan Malamut o imieniu Winter bardzo nas zaciekawiła. Książka napisana jest barwnym, humorystycznym językiem. Polecamy ją do czytania wszystkim, my będziemy słuchali o dalszych przygodach Wintera w świetlicy szkolnej.
Książki, to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.
Jan Rak

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Jak sprawić, by nasze dzieci polubiły czytanie?

Odpowiedź znajdziecie w artykule Małgorzaty Chojeckiej, koordynatorki Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania: blog.rodziceprzyszlosci.pl/2015/04/08/co-zrobic-aby-nasze-dzieci-polubily-czytanie

 


 

Twórczość Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow (14.04.1942 – 29.05.1999), autorka wielu wierszy, opowiadań, słuchowisk radiowych, a także tłumaczka. W rocznicę urodzin poetki w świetlicy w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie wysłuchali znanych i lubianych wierszy pani Danuty tj. „Urodzinki”, „Świnka”, „Kałużyści”, „Na wystawie”, „Trudna zagadka”, „Niewidzialna plastelina”, „Rupaki” i inne. Danuta Wawiłow w latach 80-tych prowadziła w Telewizji Polskiej program lansujący twórczość dziecięcą pod nazwą „Sobótka” z tzw. „Zielonym zeszytem”, w którym zapisywała utwory nadesłane przez dzieci, a w Polskim Radiu audycje poetyckie z udziałem dzieci pod nazwą „Wierszobranie”. Współpracowała m.in. z telewizyjnym „Tik – Takiem” oraz „5 – 10 – 15”. Była animatorką kultury młodzieżowej. Danuta Wawiłow swoją twórczością wpisała się trwale do naszej literatury dziecięcej i do polskiej kultury. Za tomik pt. „Rupaki” otrzymała w 1978 roku nagrodę Premio Europeo przyznawaną za wybitne nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie poezji. W 1978 roku otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Danuta Wawiłow wydała 24 własne książki dla dzieci, które ukazały się w nakładzie ponad 5 mln egzemplarzy. Poniżej prezentujemy bardzo ładne i ciekawe prace plastyczne będące wytworem wyobraźni i fantazji dzieci z grupy 01 do wiersza Danuty Wawiłow „Rupaki”.
Ważniejsze utwory poetki: Rupaki, Czupiradło, Strasznie ważna rzecz, Nic się nie stało, Bajka o królewiczu, kalejdoskopach i babie, Daktyle, Idzie rak nieborak, Wędrówka, Czerwone jabłuszko, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Dziwna bajeczka, Dzieci w lesie.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością Danuty Wawiłow.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w świetlicy szkolnej, w piątek 20 marca przypomnieliśmy dzieciom wiersze znanych polskich poetów, które do dziś wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. W tym dniu zabawne wiersze i wierszyki - J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Chotomskiej czytali dzieciom wychowawcy, a starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom. W dobry humor wprowadziły nas zabawne wiersze Juliana Tuwima m.in.: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Pan Hilary”, „Rzepka”, „Ptasie radio”. Dzieci wysłuchały również wierszy Wandy Chotomskiej: „Kokoszki”, „Kurcze blade”, „Literki”. Czytaniu towarzyszyły rozmowy i dyskusje na temat wysłuchanych utworów. Uczniowie klasy II F czytali i recytowali koleżankom i kolegom z kl. I B i D, lubiane przez wszystkich utwory znanego polskiego poety Jana Brzechwy. Najmłodsi wysłuchali m.in. wesołych wierszyków o niedźwiedziu, tygrysie, wilku, dziku, żubrze i innych zwierzątkach. Wśród wierszy znalazły się: „Kaczka Dziwaczka”, „Tydzień”, „Samochwała”, „Pomidor” „Na straganie”, „Arbuz”, „Ptasie plotki”. Przypomnieliśmy również niedawno poznane wiersze Doroty Gellner. Na koniec spotkania dzieci wspólnie zaśpiewały „Na wyspach Bergamutach”. Zapewne w każdym niemal domu znajdują się książki z wyżej wymienionymi wierszami, które wielokrotnie przywracały nam dobry humor i wesoły nastrój. Polecamy również do czytania wiersze Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Ewy Szelburg – Zarembiny.
Pamiętajmy, że czytanie dzieciom to danie im szansy na lepszy rozwój, intelektualny i psychiczny.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 

 


 

„Mądre wychowanie – nauczanie wartości”

W każdą środę, o godz. 21.00 zapraszamy do Radia Bajka (częstotliwości: Warszawa: 87,8FM, Kraków: 95,2FM), oraz na stronę Radio Bajka, gdzie można posłuchać audycji z cyklu "Mądre wychowywanie – nauczanie wartości”. Rozmowy prowadzi Ambasador kampanii „Cała Polska czyta dzieciom, dziennikarz TVP p. Maciej Orłoś. Gośćmi prowadzącego są: Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i współautorka książki „Z dzieckiem w świat wartości”, oraz Małgorzata Strzałkowska, poetka i autorka znakomitych książek dla dzieci. Więcej informacji na ten temat w aktualnościach na stronie Fundacji.

 


 

Opowieści ze Stumilowego Lasu

9 i 10 marca 2015r., w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, klasa II B zaprosiła na zajęcia czytelnicze młodsze koleżanki i kolegów z grupy VII i VIII przedszkola. Chętni uczniowie przygotowali fragmenty opowiadania pt. „Zabawki Maleństwa” z serii „Opowieści ze Stumilowego Lasu” Kubusia Puchatka. Każde dziecko odczytywało kolejno swój tekst i pokazywało obrazki. Wspólnie się też pobawiliśmy w „Piłeczkę Maleństwa” oraz w „Krzyki Kłapouchego”. Na koniec każdy maluch dostał pamiątkę z naszego spotkania- kolorowankę z motywem z Kubusia Puchatka, a każdy uczeń został poczęstowany przez przedszkolaków słodkościami.
Starsze dzieci świetnie poradziły sobie z postawionym przed nimi zadaniem i były bardzo dumne ze swych ról. Maluchy uważnie słuchały opowiadania i wesoło bawiły się w zaproponowane zabawy. Myślę, że niedługo znowu się spotkamy, bo uczniowie z klasy II B dopytują się już kiedy zaprosimy inne grupy dzieci, lub będziemy czytać kolejną książeczkę.

Zdjęcia: A. Korzeniewska

 


 

Dzień Kobiet

8 marca, tym razem w niedzielę świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji już w piątek składaliśmy najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. W poniedziałek, wspólnie z dziećmi postanowiliśmy zorganizować w naszej bibliotece wystawę książek napisanych przez kobiety, gdzie każdy mógł znaleźć interesującą pozycję dla siebie. Wśród książek wybieranych przez dzieci znalazły się: „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej, wiersze Doroty Gellner i Marii Konopnickiej, „ O wróbelku Elemelku” Hanny Łochockiej, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Pipi Pończoszanka” Astrid Lindgren, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy M. Montgomery, „Bajczytanki pani Hanki” Hanny Niewiadomskiej i „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej, które cieszyły się największym zainteresowaniem. W grupach uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach, wierszykach, czytaliśmy utwory najczęściej wymieniane przez dzieci.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Twórczość Doroty Gellner

Dorota Gellner jest artystką tworzącą głównie dla dzieci. Pisarka ma na swoim koncie bajki oraz mnóstwo wierszy, opowiadań i rymowanek. Bohaterami jej wierszyków często jest mała dziewczynka. Poza tym główne role odgrywają zwierzęta, owady, rośliny, a nawet przedmioty i zjawiska przyrodnicze. Pani Dorota jest również autorką bajek muzycznych i słuchowisk radiowych. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak „Zuzia - lalka nieduża” czy „Ogórek wąsaty”. W 1999 r. pani Gellner została laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a w 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. 11 lutego poetka obchodziła swoje urodziny, w tym dniu czytaliśmy dzieciom utwory Pani Doroty: „Bajeczki z miasteczka”, „Czekoladki dla sąsiadki”, „Krawcowe”, „Piłka”, „Przyjęcie”, „Zając”, „Szły raz myszy”, „Śniadanko baranka”. Uczniowie z klasy II F, III B i D wraz ze swoimi wychowawcami świetlicy odwiedzili swoich młodszych kolegów i koleżanki z oddziałów zerówkowych, i z klas I C, B i E, gdzie czytali utwory pani Doroty Gellner. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Zuzia – lalka nieduża”, która spodobała się młodszym kolegom. Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne związane z wysłuchanymi utworami, które ozdobiły naszą świetlicę.
Książki Doroty Gellner znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej - zachęcamy do czytania.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Dzieciom trzeba czytać. I w domu, i w szkole...

czytanie2

Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Irena Koźmińska udzieliła wywiadu, który ukazał się 21 stycznia 2015 roku na łamach gazety Metro.
Cały materiał dostępny jest na stronie internetowej gazety Metro.
Zapraszamy do lektury.

 


 

W krainie lodu i śniegu

W styczniu przybliżyliśmy dzieciom warunki życia na Dalekiej Północy. Na mapach i globusach uczniowie odszukiwali mroźne krainy, wspólnie ustalaliśmy ich położenie.
Dzieci wysłuchały wierszy „Odarpi, syn Egigwy” H. Szayerowej, „Eskimos jedzie” J. Andrychowskiej, „Eskimos” T.Jabłońskiego, „Lunamuk” E. Szelburg – Zarembiny. W grupach czytaliśmy książki „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Aliny i Czesława Centkiewiczów oraz „O Pingwinie Kleofasku” Ireny Tuwim.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o warunkach życia Eskimosów oraz ciekawostek o polarnych zwierzętach. Rozwiązywali zagadki, krzyżówki i rebusy tematyczne, chętnie uczestniczyli w zabawach organizowanych przez wychowawców (eskimoskie przywitanie, psie zaprzęgi, polowanie).
Dzieci wykonały plakaty i makiety przedstawiające życie na Dalekiej Północy, które pozwoliły nam choć na chwilę poczuć prawdziwą zimę, która w tym roku u nas nie dopisała.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Kalendarz na Nowy Rok 2015

Nasze pierwsze spotkanie  w  Nowym Roku  rozpoczęliśmy wspólnymi rozmowami z dziećmi na temat   Sylwestra i noworocznych postanowień. Najmłodsi poznali, a starsi przypomnieli sobie nazwy pór  roku, miesięcy i dni tygodnia. Odwiedziliśmy bibliotekę i wspominaliśmy świąteczny czas. W  grupach wychowawcy i uczniowie ze starszych klas, którzy nas często odwiedzają czytali dzieciom baśnie: „O dwunastu miesiącach” Janiny Porazińskiej, i „O starym i nowym roku ”Ludwika Jerzego Kerna. Na zajęciach dzieci wykonały kalendarze na rok 2015, te najładniejsze zostały nagrodzone i ozdobiły naszą świetlicę.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Czytanie łączy pokolenia

czytanie

 


 

"Zabawy z poezją" - spotkanie autorskie z Hanna Niewiadomską

11 grudnia klasa IIF i IIG wzięły udział w spotkaniu z Hanną Niewiadomską – autorką książek dla dzieci wydawanych pod tytułem „Bajczytanki Pani Hanki”. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Dzieci wysłuchały czytanych przez poetkę wierszy m.in. (Bąk, Mole książkowe, Kaloryfer). Pani Hanna opowiedziała nam jak powstaje wiersz, z czego się składa i skąd czerpie pomysły na swoje nowe utwory. Wspólnie bawiliśmy się w rymowanki i wymyślaliśmy tytuł do nowego wiersza. Uczniowie zadawali pytania dotyczące twórczości poetki. Na koniec spotkania Pani Hanna wręczyła wszystkim kolorowe zakładki do książek na których były wydrukowane wiersze i ilustracje z jej książki. Można było również kupić „Bajczytanki” i zdobyć autograf.
Bardzo dziękujemy Pani Hannie za wesołe i twórcze zajęcia z poezją i już czekamy na kolejne.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Mikołajki z "Mikołajkiem"

W piątek 5 grudnia, dzień przed kalendarzowymi mikołajkami w ramach programu „Czytające Szkoły” w naszej świetlicy odbyły się wyjątkowe Mikołajki z … „Mikołajkiem”. Tego dnia przybliżyliśmy, a niektórym przypomnieliśmy, książki René Goscinnego o przygodach Mikołajka i jego kolegów. W okresie przedświątecznym, przy choince wychowawcy i wolontariusze z klas IV- VI czytali młodszym dzieciom wiersze i bajki o św. Mikołaju. Nasi podopieczni wykonali piękne prace plastyczne z wizerunkiem Mikołaja, które przypominały nam o prezentach, na które z niecierpliwością czekamy.
Zachęcamy do czytania książek René Goscinnego:

  • Mikołajek
  • Rekreacje Mikołajka
  • Mikołajek i inne chłopaki
  • Wakacje Mikołajka
  • Nowe przygody Mikołajka
  • Nowe przygody Mikołajka. Tom 2
  • Nieznane przygody Mikołajka

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

 


 

Thursday the 4th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |