Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Obchody Tygodnia Integracji w 2017 r.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznych obchodów Tygodnia Integracji, który odbył się w naszej szkole w dniach 29.05-2.06.2017 r.:

 


 

"Witamy Wiosnę"

Po długiej zimie miło jest poczuć nadchodząca wiosnę. Dzieci z klasy 1 integracyjnej postanowiły przywitać ją ... zabawą w teatr. 10 kwietnia klasa 1c zaprosiła klasę 0C oraz klasę 0F na inscenizację wiersza Witolda Ostrowskiego "Witamy Wiosnę". Mali aktorzy włożyli wiele serca i energii w przygotowanie przedstawienia.

Zdjęcie: A.Masłocha

 

 


 

Wędrując po Układzie Słonecznym

7 lutego dzieci z grupy 0 „c” wraz z wychowawcami wzięły udział w zajęciach w Mobilnym Planetarium. Mali podróżnicy udali się na krańce Galaktyki. Obserwowali wędrówkę Słońca po niebie, poznały konstelacje gwiazd. Poznały z bliska i szczegółowo każdą planetę Układu Słonecznego. Po wizycie w Mobilnym Planetarium dzieci wzięły udział w warsztatach astronomicznych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie obiekty tworzą rodzinę Słońca, jak powstał Układ Słoneczny i dlaczego Słońce świeci. Poznały planety Układu Słonecznego. Stworzony model Układu Słonecznego zdobi salę. Była to niesamowita przygoda.

Zdjęcia: K.Kozaczyńska, K.Szczepańska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie. 

 


 

Pierniczki klasy 1c

Przed nami święta pełne niespodzianek i magii. Postanowiliśmy dodać do nich odrobinę słodyczy. A było to tak:
Mama Daniela i Mama Kamila upiekły pierniczki o różnych kształtach i przyniosły je do szkoły. Były aniołki, księżyce, gwiazdki, wiewiórki, ludziki, serduszka. Dzieci udekorowały je kolorowym lukrem. Czy nie wyglądają pięknie? A jak będą smakować ...

Zdjęcia: A.Masłocha

 

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie. 

 


 

Jasełka w grupie 0 „c”

21 grudnia dzieci z grupy 0 „c” wraz z wychowawcami zorganizowały krótki występ jasełkowy dla Rodziców i najbliższych. Mali aktorzy profesjonalnie wcielili się w swoje role. Na scenie pojawiły się przepiękne Aniołki, Pasterze oraz Diabełek. Wszyscy podążali przywitać nowonarodzonego Jezuska. Było bardzo przyjemnie i sympatycznie. Wszyscy poczuliśmy zbliżające się święta. Gra małych aktorów została nagrodzona gorącymi brawami. Po występie dzieci obdarowały Rodziców własnoręcznie wykonanymi bombkami.

Zdjęcia: K.Kozaczyńska, K.Szczepańska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie. 

 


 

Paczka dla Bohatera

Dzieci z grupy 0 „c” włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Bohatera”, która  polegała na zbiórce darów dla kombatantów. Akcja Paczka dla Bohatera wspiera żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzy podziemia niepodległościowego w kraju w czasie wojny jak i po jej zakończeniu, osoby represjonowane przez PRL. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały kartki świąteczne. Za rok na pewno włączymy się w tą akcję.

 


 

Kartka dla Bohatera

Równolegle ze zbiórką darów Paczka dla Bohatera odbywała się również zbiórka kartek świątecznych dla Bohaterów. Grupa 0c włączyła się w tę akcję, wykonując piękne kartki świąteczne dla kombatantów.

 


 

Marzycielska Poczta

Dzieci z grupy 0 „c” włączyły się do ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta. Polega ona na wysyłaniu kartek z życzeniami świątecznymi do ciężko chorych dzieci. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i starannością wykonywały kartki do swoich rówieśników. Wspólnie z wychowawcami poszyliśmy wysłać kartki na pocztę. Za rok na pewno też włączymy się w tą wspaniałą akcję.

 


 

Klasa integracyjna w teatrze

2 grudnia klasa 1C pojechała do teatru LALKA na przedstawienie "Szopka krakowska". Dla niektórych dzieci było to ogromne przeżycie, ponieważ pierwszy raz odwiedziły prawdziwy teatr.  Niektóre troszkę się bały i mocno trzymały wychowawczynie za ręce...  Nasze dzieciaki spontanicznie, ale kulturalnie reagowały na to, co dzieje się na scenie, śpiewały kolędy z aktorami, biły brawa. W drodze powrotnej do szkoły z dumą i radością opowiadały wrażenia z teatru.

Zdjęcia: P.Pikulińska

Galeria - link

 


 

Dzień Górnika

W poniedziałek 2 grudnia dzieci z grupy 0 „c” obchodziły Dzień Górnika. Każde dziecko tego dnia było ubrane na czarno. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak powstawał węgiel, jak się go wydobywa oraz jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało prace plastyczną za pomocą węgla. Zabawa była świetna.  Wszyscy po chwili byli cali czarni od węgla.

Zdjęcia: K.Kozaczyńska, K.Szczepańska

Galeria - link

 


 

16 Listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

30 listopada 2016 roku obchodzony był w naszej szkole Dzień Tolerancji. Z tej okazji na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o tym, jak pięknie się różnić i co zrobić, by to, co nas różni, bardziej nas zbliżało do siebie niż oddalało. 
Dzień Tolerancji obchodzony jest corocznie 16 listopada. W 1996 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zachęciło państwa członkowskie do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, któremu towarzyszyć mają działania skierowane zarówno do szkół, jak i całego społeczeństwa. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego była następstwem Roku Tolerancji ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne w 1993 roku z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO. 
16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku. 
Czym jest więc TOLERANCJA? Tolerancja (od łac. tolerare = znosić, wytrzymywać) oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności 
Czego od nas wymaga tolerancja? Tolerancja wymaga aktywnego zaangażowania w ochronę praw człowieka i podstawowych wolności, przyznania, że to, co nas łączy, jest silniejsze od tego, co nas dzieli. Tolerancja jest niezbędna dla pokoju, demokracji i zrównoważonego rozwoju. 
Świat jest wciąż pełen fanatyzmu i ignorancji, a ludzie wciąż obawiają się inności - napisał sekretarz generalny ONZ - Kofi Annan w specjalnym przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. 
Dzień Tolerancji - jest dniem szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Powinien stać się okazją do refleksji nad postawami wobec innych. 
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka rozpoczyna się stwierdzeniem, iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach. Obdarowani rozumem i sumieniem powinni postępować wobec siebie w duchu braterstwa. Deklaracja Milenijna ONZ potwierdza, iż tolerancja, wolność i równość są fundamentalnymi wartościami niezbędnymi we współpracy międzynarodowej. 
W Deklaracji państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. 
Według zapisów tolerancja to:
Respektowanie cudzych praw i cudzej własności; Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych; Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych; Docenianie rozmaitości kultur; Otwarcie na cudze myśli i filozofię; Ciekawość i nie odrzucanie nieznanego; Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę. 
W Deklaracji UNESCO państwa członkowskie podkreślają znaczenie różnorodności kulturowej. Dzień Tolerancji jest zatem okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec innych. 

Zdjęcia: E.Oleksiak, M.Strankowski

 


 

Wizyta szermierzy podczas Tygodnia Integracji

Podczas obchodów Tygodnia Integracji 15 marca 2016 roku mieliśmy zaszczyt gościć niezwykłe postacie – szermierzy z Fundacji – Akademia Integracji:

  • pana Arkadiusza Jabłońskiego – trzykrotnego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich, dwukrotnego medalistę Mistrzostw Świata oraz czterokrotnego medalistę Mistrzostw Europejskich w szermierce, prezesa Fundacji – Akademia Integracji.
  • pana Radosława Stańczuka – czterokrotnego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich,
  • oraz pana Adriana Castro – mistrza świata oraz trzykrotnego zdobywcę Pucharu Świata w szermierce na wózkach, który zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

 

Pokaz oglądali uczniowie z klas 03, 2b, 3c, 4f, 4a, 4b oraz 5a. Zaproszeni goście przybliżyli uczniom idee sportu, jakim jest szermierka oraz opowiedzieli czym jest integracja i jak ważne jest, by świata nie dzielić, a łączyć pomimo, iż różnimy się między sobą, czasem nawet bardzo. Pokaz był ubogacony filmami edukacyjnymi oraz ilustracjami, które pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć niepełnosprawność oraz ideę integracji. Bo przyjaźnisz się nie z osobą niepełnosprawną, a z kolegą, koleżanką.
Było to niezwykłe doświadczenie. Dzieci oprócz możliwości obejrzenia pokazu walki szermierczej na wózkach, same też mogły wcielić się w rolę szermierza i spróbować swoich sił.
Była to dla nas niezapomniana lekcja. Lekcja szacunku, tolerancji i przyjaźni nade wszystko!

Więcej informacji w zakładce Tydzień Integracji 2015/2016

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska, K. Dzwonowska

 


 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - apel klasy IIIc

3 grudnia klasa IIIC zorganizowała apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Oglądając prezentacje multimedialną, dzieci z klas IV – VI dowiedziały się czym jest integracja, poznały historię klas integracyjnych w naszej szkole oraz została zaprezentowana działalność dzieci z klas integracyjnych na terenie szkoły. Uczniowie mieli też możliwość wypowiedzenia się czym dla nich jest integracja. Następnie klasa IIIC przybliżyła historie obchodów oraz przypomniała nam, że są wśród nas dzieci niepełnosprawne, które chcą się z nami bawić, uczyć i pracować, a przede wszystkim przyjaźnić. W tym dniu pojawiła się również na terenie szkoły gazetka dotycząca savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska

 


 

Lekcja muzealna

18 listopada klasa III C wybrała się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną pt. ”W malarskiej pracowni”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji np. co jest potrzebne malarzowi do pracy? czym jest talent? gdzie pracuje artysta? Pani przewodnik oprowadzała nas po Muzeum i opowiadała co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swoich prac.

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska

 


 

Tydzień Chleba na zakwasie w IIIC

Podczas Tygodnia Chleba nasza klasa zorganizowała konkurs plastyczno-techniczny pt. „Zdrowy chleb”. Wszystkie klasy z poziomu I-III przygotowały wspaniałe plakaty, my również włączyliśmy się do konkursu i do wspaniałej zabawy. Powstało wiele pięknych prac na temat chleba, które dekorowały naszą szkołę podczas obchodów „Tygodnia Chleba na zakwasie”.

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska

 


 

Tydzień wiedzy o niepełnosprawności

We wrześniu w grupie „0”3 poświęciliśmy tydzień na zajęcia i rozmowy o niepełnosprawności. Dzieci uczyły się podstawowych zwrotów w języku migowym, które prezentował zaproszony do nas surdopedagog. Uczniowie mogli doświadczyć, co czuje osoba niewidząca oraz uczyły się odszyfrowywać swoje imiona napisane alfabetem Braille’a. Przy okazji odkrywania nowości i świetnej zabawy uczniowie poznawali w praktyce, co oznacza być tolerancyjnym.

Zdjęcia: M. Bednarek, P. Pikulińska

 


 

Lekcja przyrodnicza

15 października uczniowie klasy III C wzięli udział w lekcji przyrodniczej pt. „Po co drzewom kora”, która odbyła się w Parku im. Józefa Sowińskiego. Klasa została podzielona na trzyosobowe grupy, które pod opieką Rodziców rozpoznawały różne gatunki drzew. Uczniowie przekonali się, że drzewa różnią się między sobą nie tylko liśćmi, ale także i korą. Dzieci miały za zadanie wykonać doświadczenia, które pomogły im dowiedzieć się po co drzewom kora oraz jakimi cechami charakteryzuje się kora różnych gatunków drzew. Po powrocie do szkoły dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami. Wszyscy zgodnie stwierdzili, oby więcej takich lekcji przyrody!

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska

 


 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - apel klas III

30.04.2015 uczniowie klas trzecich naszej szkoły spotkali się na uroczystej prezentacji z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Spotkanie odbyło się w szkolnym patio. Gospodarzem spotkania była klasa 3 f. Uczniowie mieli okazję obejrzeć krótką historię Polski w wersji animowanej. Projekcji towarzyszył komentarz historyczny poprowadzony przez Elżbietę Oleksiak. Uczniowie poznali okoliczności w jakich narodziła się Konstytucja 3 Maja. Dzieci chętnie skomentowały obejrzany materiał. W ślad za dyskusją wspólnie wykonane zostały kotyliony z barwami narodowymi. Pomysł wspólnego wykonywania kotylionów pokazał jak wspólne (międzyklasowe) działanie wzmaga poczucie przynależności i jedności nie tylko szkolnej, ale i narodowej. Na koniec spotkania uczniowie mieli okazje wysłuchać Hymnu Konstytucji 3 maja.

Zdjęcia: E. Fornalik, H. Sółkowska

 


 

Witaj Wiosno!

Przedstawienie z okazji przywitania Wiosny przygotowała klasa II C.
W krótkiej inscenizacji pt. „Witaj Wiosno!” młodzi aktorzy profesjonalnie wcielili się w swoje role. Piękny taniec zaprezentowały Motylki, były również wiosenne Kwiatki oraz Biedronka, Pszczółki, Jeż, Wiewiórka i Kot.
Wiał również wiosenny Wiatr i pokropił Deszcz. Aż w końcu pojawiło się  Słoneczko, które przywitało długo oczekiwaną Wiosnę.

Zdjęcia: K. Kozaczyńska, K. Szczepańska

 


 

Kiermasz ciast

Klasa III integracyjna zorganizowała kiermasz ciast i ciasteczek. Dochód w kwocie 725zł przeznaczony został na pomoc dzieciom z miejscowości Daliowa, które 31 stycznia 2015 straciły w pożarze mamę.
Bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.

Zdjęcia: H. Sółkowska, E. Oleksiak

 


 

Tuesday the 26th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |