Kampania „Kartka dla Powstańca”
Nasza szkoła przyłączyła się do kampanii Kartka Świąteczna dla Powstańca, która obejmuje akcję wysyłania kartek do Powstańców Warszawskich. Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Postania Warszawskiego poprzez wysłanie im specjalnie na tę okoliczność świąteczną przygotowanych kartek oraz wzbogacanie wiedzy młodego pokolenia na temat II wojny światowej. To jedna z niewielu okazji do kontaktu z tymi wyjątkowymi osobami i możliwość przekazania im kilku (kilkudziesięciu, kilkuset ) słów wdzięczności za udział w walce o wolną Polskę. Akcja jest rozpromowana przez znanego prezentera telewizyjnego Filipa Chajzera. Zebraliśmy wspólnie 599 sztuk przepięknych kartek świątecznych. Wyjątkową kartkę świąteczną zrobiła nasza pani od plastyki Ismena Mazerant. Przygotowała ją specjalnie dla pana Filipa Chajzera, w dowód wdzięczności za zaangażowanie w akcję charytatywną dla Powstańców Warszawskich. Uczniowie mogli złożyć na niej swoje podpisy pod życzeniami.
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursów związanych z Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W dniu 28 listopada 2019r. w czytelni biblioteki odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkich akcji, które odbyły się w związku z Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
Zwycięzcami w konkursie pt "Ozdobne inicjały"
w kategorii klas I-III
I nagrodę zdobyła Oliwia Sas z klasy Ic , a wyróżnienie Iga Krupa z klasy III d
w kategorii klas IV -VIII
I miejsce zdobyła Sandra Zybrant z klasy VII b, natomiast wyróżnienie przypadło Julii Sulich z klasy VIII f
Zwycięzcami w konkursie informatycznym pt „Tworzymy czytelnicze memy”
I miejsce zdobyła Karolina Sułkowska z klasy 2D, a wyróżnienie przypadło Ignacemu Mrozkowi z klasy 2E
Zwycięzcami w konkursie "Zabawa z PUZZLAMI” - zdjęcia
Na poziomie klas I-III
I miejsce zajęła Hania Grzechnik Z KLASY 3D
Na poziomie klas V-VIII
ex aequo Julia MALAK i Zuzanna Kosieradzka z klasy 7F
Tekst i zdjęcia: biblioterze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Konkurs "Ozdobne inicjały"
Z okazji dnia Caps Locka, które jest corocznie obchodzone w dniu 22 października zorganizowaliśmy w bibliotece konkurs pt "Ozdobne inicjały".
Zadanie polegało na wybranej przez siebie litery- inicjału w dowolny sposób.
Wykonane na papierze inicjały miały być zainspirowane zdobieniami średniowiecznych rękopisów.
Miło nam przedstawić zwycięzców:
W kategorii klas I-III
I nagrodę zdobyła Oliwia Sas z klasy Ic a wyróżnienie Iga Krupa z klasy III d.
W kategorii klas IV -VIII
I miejsce zdobyła Sandra Zybrant z klasy VII b natomiast wyróżnienie przypadło Julii Sulich z kl.VIII f.
Serdecznie gratulujemy.
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek
Spotkanie autorskie odbyło się 5 listopada 2019 w naszej szkole. Uczestniczyły w nim uczniowie klas trzecich.
Podczas spotkania autorka opowiadała o tym, jak powstają książki, opowiadała o pracy autora, ilustratora i redaktora. Poświęciła również trochę czasu poprawnej polszczyźnie. Mówiła o błędach językowych oraz dlaczego warto ich unikać.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych przez nią fragmentów książek oraz wierszy. Sporą część spotkania zajęły pytania do pisarki. Na zakończenie Agnieszka Frączek wpisywała dedykację dla czytelników.
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego
Z okazji Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego wypadającego w październiku Miesiącu Bibliotek Szkolnych, w dniu 28.10.2019 r. (poniedziałek) na każdej przerwie, odbędzie się w bibliotece, słuchanie fragmentów następujących audiobooków:
8.45 - 8.55 - 1 przerwa – Mark Twain: „Królewicz i żebrak” czyta Daniel Śmiłek
9.40 - 9.55 - 2 przerwa – Antoine de Saint-Exupery: „Mały książę”, czyta Maciej Stuhr
10.40 - 10.50 - 3 przerwa – J. K. Rowling: „Harry Potter i kamień filozoficzny”, czyta Piotr Fronczewski
11.35 - 11.45 - 4 przerwa – Jadwiga Korczakowska: „Spotkanie nad morzem”, czyta Katarzyna Makuch
.30 - 12.50 - 5 przerwa – Jan Grabowski: „Puc, Bursztyn i goście”, czyta Artur Pontek
13.35 - 13.50 - 6 przerwa – Kornel Makuszyński: „Przygody Koziołka Matołka cz 1 i 2”, czyta Mariusz Siudziński i Jacek Łuczak
14.35 - 14.45 - 7 przerwa – Riggs Ransom: „Calineczka”
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli i chętne osoby.
Zapraszamy wychowawców wraz z młodszymi klasami do biblioteki.
DO ZOBACZENIA :)
Noc Bibliotek - „Znajdźmy wspólny język”
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w NOCy BIBLIOTEK, która odbędzie się w naszej szkole we wtorek 08.10.2019 roku w godz. 14.00-18.00
W tym roku jest pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”
Harmonogram NOCy:
14.00 – 15.30 Wyświetlanie filmu pt. "Ptyś i Bill" w reżyserii A. Charolta i F. Magniera (zapraszamy chętnych wychowawców z klasami, zapisy, liczba miejsc ograniczona).
W tegorocznej akcji towarzyszą nam "Ptyś i Bill". Film powstał na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" (Wydaw. Egmont). Będziemy go oglądać w bibliotece, na dużym ekranie. Czas trwania: 80 minut
Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty.
15.30 – 18.00 Zajęcia do wyboru dla chętnych:
1. Wspólne poznawanie przygód głównych bohaterów. Przeczytanie jednego z tomów komiksu z serii "Ptyś i Bill" Wydawnictwa Egmont.
2. Komiksowe warsztaty – tworzymy komiks z dalszymi losami naszych bohaterów lub wymyślamy nowego bohatera. Wspólna zabawa w rysowaniu i ożywianiu postaci.
3. Domino z książek – układamy najdłuższe domino z książek znajdujących się w bibliotece.
4. Kalambury – zgadnijcie co to za książka? Czekamy na chętnych do pokazywania i zgadywania tytułów książek.
5. Zaczynamy grę towarzyską „FLIRT”
W grach wykorzystano fragmenty utworów poetyckich Bolesława Leśmiana i Henryka Sienkiewicza (do wyboru). Można wybrać Flirt z Niepodległą (cytaty z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych) lub "Flirt z Hłaską".
Jak flirtować z literaturą? Wystarczy nawiązać i rozwijać relacje ze sobą nawzajem i z literaturą. Rozdajemy karty wszystkim uczestnikom spotkania. Każdy wybiera jeden cytat ze swojej karty i przekazuje ją wybranej osobie, podając numer. W odpowiedzi otrzymuje tę samą lub inną kartę ze wskazaniem numeru odpowiedzi.
Zapraszamy w ten sposób do Dobrej zabawy! Z dobrą literaturą flirtujcie :-)
Konkurs informatyczny "Czytelicze memy"
Zapraszamy do udziału w konkursie informatycznym pt. „Tworzymy czytelnicze memy” (dotyczące biblioteki, czytania, książek, szkoły), czas trwania 01-25.10.2019, rozstrzygniecie 31.10.19 r., przewidziane NAGRODY i super oceny z informatyki. Regulamin konkursu w zakładce Konkursy 2019/2020
Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Z okazji października Miesiąca Bibliotek Szkolnych w dniu 30.09.2019 r. (poniedziałek) odbędzie się Dzień Głośnego Czytania
Na każdej przerwie, w tym dniu, zapraszamy do biblioteki, do słuchania fragmentów następujących książek:
8.45 - 8.55 - 1 przerwa – Kozioł Maricn: „Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach” – szczególnie dla klas IV oraz poziom III-VI
9.40 - 9.55 - 2 przerwa – Morpurgo Michael: „Naprawdę spoko!” – szczególnie dla klas II oraz poziom I-IV
10.40 - 10.50 - 3 przerwa – Janosch: „Miś i Tygrysek idą do szkoły” – szczególnie dla klas I oraz poziom I–III
11.35 - 11.45 - 4 przerwa – Piątkowska Renata: „Najwierniejsi przyjaciele” – szczególnie dla klas III oraz poziom I -IV
12.30 - 12.50 - 5 przerwa – Brashares Ann: „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” T.1 – szczególnie dla klas V-VI oraz poziom IV -VII
13.35 - 13.50 - 6 przerwa – Chmielewska Joanna: „Zwyczajne życie” – szczególnie dla klas VII oraz poziom VI -VIII
14.35 - 14.45 - 7 przerwa – Riggs Ransom: „Miasto cieni” T.2 serii „Osobliwy dom pani Peregrine” – szczególnie dla klas VIII oraz poziom VII –VIII
Zapraszamy serdecznie chętne osoby, uczniów, nauczycieli lub rodziców do czytania wybranych fragmentów z podanych utworów.
Zapraszamy wychowawców wraz z młodszymi klasami do biblioteki.
DO ZOBACZENIA :)
Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Oto harmonogram obchodzenia go w naszej szkole:
1. W dniu 29. 09.19 przypada Dzień Głośnego Czytania – u nas odbędzie się na każdej przerwie przez cały dzień, w poniedziałek 30.09.2019 r.
2. Dnia 22.10.19 obchodzony jest Dzień CapsLocka – z tej okazji odbędzie się konkurs plastyczny pt. „Ozdobne inicjały” jak w prawdziwym rękopisie, czas trwania 01-18.10.2019 r. przewidziane NAGRODY i super oceny z plastyki.
3. Odbędzie się akcja „Zaadoptuj półkę z książkami”. Przez cały miesiąc zapraszamy chętnych uczniów do opiekowania się swoją półką z książkami i rekomendowaniu bardzo fajnych i ciekawych pozycji tam znajdujących się.
4. Tego dnia (27.10.2019) – obchodzimy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego – dlatego 28.10.2019 r. (poniedziałek) będzie można na każdej przerwie posłuchać ciekawych audiobooków.
5. Zapraszamy do udziału w konkursie informatycznym pt. „Tworzymy czytelnicze memy” (dotyczące biblioteki, czytania, książek, szkoły), czas trwania 01-25.10.2019, rozstrzygniecie 31.10.19 r., przewidziane NAGRODY i super oceny z informatyki. Regulamin konkursu w zakładce Konkursy 2019/2020
6. Będzie to też „Miesiąc sentencji” (o bibliotece, czytaniu i oczywiście książkach), szukaj ich na terenie naszej szkoły.
7. W każdą środę miesiąca czekają na Was specjalnie przygotowane PUZZLE – konkurs dotyczy odgadywania tytułów książek i podania autora, przewidziane NAGRODY.
Konkursy dotyczą wszystkich grup wiekowych i podzielone są na klasy 1-3, 4-6, 7-8. Szczegóły dotyczące tego miesiąca niebawem.
Serdecznie zapraszamy.
Rok szkolny 2019/2020 w bibliotece
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Biblioteka serdecznie Was zaprasza w tym roku szkolnym do aktywnego udziału w jej życiu.
Nasze motto w tym roku szkolnym to:
„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem”.
Jan Wiktor
Konkurs czytelniczy "Zapałka na zakręcie"
Biblioteka szkolna wraz z Zespołem humanistycznym zorganizowała dla klas 6, 7 i 8 konkurs czytelniczy pt."Zapałka na zakręcie". Uczestniczyły w nim dwuosobowe zespoły z chętnych klas. Zadaniem uczestników było przeczytać następujące dwie pozycje książkowe Krystyny Siesickiej: "Zapałka na zakręcie" i "Pejzaż sentymentalny".
Konkurs podzielony był na część pisemną i ustną i dotyczył znajomości treści przeczytanych książek. Zbierało się punkty indywidualne (w teście pisemnym) i ustnie razem dla swojego zespołu. W części ustnej do wyboru były 3 pytania o różnym stopniu trudności (za 1 pkt., 2 pkt. i za 3 pkt.). Pierwszy etap: cześć pisemna – odbyła się 10.05.2019 r., a II etap: część ustna – w dniu 14.05.2019 r. Wypowiedzi ustne oceniało jury.
Wygrał ten zespół, który zdobył najwięcej punktów. A oto zwycięzcy: w konkursie czytelniczym „Zapałka na zakręcie” zdobyły najwięcej punktów Julia Malak i Zuzanna Kosieradzka z klasy 6F. Wyróżnienie otrzymały: Jagoda Pluskwa-Dabrowska i Agnieszka Król z klasy 6D.
Nagrody książkowe zostały rozdanie podczas akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w dniu 07 czerwca 2019 r.
Tekst: M.Tomaszek
Konkurs "Cudze chwalicie, swego nie znacie-warszawskie Śródmieście"
Miło nam poinformować, że w VII edycji konkursu multimedialnego "Cudze chwalicie, swego nie znacie-warszawskie Śródmieście" organizowanego przez MDK "Muranów" w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody. Przyznano miejsca i równorzędne nagrody w kategoriach wiekowych:
Nagrody równorzędne klas III-VI:
Maciej Hynowski kl.4B
Michał Rokicki kl.6d
Sandra Zybrant kl. 6b
W kategorii klas VI-VIII i III Gimnazjum:
Weronika Kostarska kl.8c
Nagrody równorzędne w kategorii klas VI-VIII i III Gimnazjum:
Gustaw Malec kl.8e
Brygida Silawko kl.8c
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Zbiórka książek w ramach akcji Zaczytani.org
W dniach 29 kwietnia – 28 maja 2019r. w naszej szkole odbyła się Wielka Zbiórka Książek, której inicjatorem jest Fundacja Zaczytani.org. Zebrane książki trafiły do szpitali, hospicjów, domów dziecka, domów pomocy społecznej, świetlic wiejskich i środowiskowych lub centrów aktywności lokalnej. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów udało się zebrać 376 pozycji. Dziękujmy wszystkim za udział w tej wspaniałej inicjatywie społecznej.
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Spotkanie autorskie z panem Marcinem Kozioł
W dniu 12 marca 2019 r. naszą szkołę odwiedził Marcin Kozioł, pisarz i podróżnik, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Autor przeprowadził trzy lekcje multimedialne dla klas szóstych i siódmych. Podczas pierwszego spotkania dla klas szóstych uczniowie mogli poznać bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach” – lektury „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Tajemnicy przeklętej harfy” – Julkę, psa Spajka oraz Toma, a także postać Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, wynalazcy m.in. taniej energii elektrycznej, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów tychże książek. W czasie tego spotkania pan Marcin z pomocą uczniów przeprowadził eksperyment wykorzystując kulę plazmową Tesli. Pozostałe dwa spotkania były poświęcone książce „Szalona historia komputerów”. Książka w ciekawy sposób odkrywa sekrety komputerów, gadżety, analizuje procesy i zdradza ciekawostki związane z historią urządzeń . W czasie spotkania autor w sposób prosty, ale fachowy zachęcił do jej czytania. Uczniowie dowiedzieli się na przykład czym jest bit i megabajt, poznali budowę nośników oraz budowę istotnych elementów komputera, a także ciekawostki z nimi związane.
Było to spotkanie inspirujące i bardzo aktywizujące. Uczniowie chętnie udzielali autorowi wielu odpowiedzi. Po spotkaniu uczniowie ustawili się po pamiątkowe autografy.
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie