Finał konkursu na najzabawniejszy wiersz o bibliotece szkolnej
Zakończył się konkurs na najzabawniejszy wiersz o szkolnej bibliotece. Prezentujemy wiersz jednej z uczennic klasy VIb Sandry Zybrant.pt „Co za miejsce”.
"Co za miejsce"
Jest takie miejsce w szkole,
które od innych bardziej wolę.
Każdego dnia na nas czeka,
pełna z książek z bliska i z daleka.
Czy już wiecie o jakie miejsce chodzi?
Stamtąd nikt smutny nie wychodzi.
To oczywiście biblioteka!
Stąd nikt nie ucieka.
Każdy, kto tu przyjdzie,
z głową pełną przygód wyjdzie.
Są tu nie tylko książki naukowe, ale również komiksy i kodeksy drogowe.
Zajrzyj do niej choć na chwilkę,
i wypożycz swą lekturkę.
Na dokładkę złap kryminał,
no i o szanowaniu książek nie zapominaj.
Bibliotekato miejsce magiczne,
są tu Panie miłe i sympatyczne.
Zawsze pomogą i doradzą,
nikogo bez pomocy nie zostawią.
Sandra Zybrant VIb
Biblioteka szkolna ogłasza plebiscyt czytelniczy na Najciekawszą Książkę
Zapraszamy do biblioteki wszystkich uczniów do wzięcia udziału w plebiscycie na „Najciekawszą książkę” i zagłosowanie. Akcja trwa w dn. 08 – 31.10.18r. Głosować można poprzez wypełnienie w bibliotece karty plebiscytowej lub wysłanie swojej propozycji (tytułu i autora) na adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
.
Wybrane losowo klasy: 2b, 2e, 3b, 3d, 4a, 4c, 5e, 5f, 6e, 6f, 7a, 7c, 8a, 8g w miesiącu październiku podczas godziny wychowawczej będą mogły wypełnić kartę plebiscytową wpisując książkę godną polecenia.
Zachęcamy do udziału i czekamy na Wasz głos.
Konkurs na Najzbawniejszy wiersz o szkolnej bibliotece
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów klas IV- VIII do udziału w konkursie na najzabawniejszy wiersz o szkolnej bibliotece. Konkurs trwa od 5 do 22 października. Jury w w składzie nauczycieli polonistów i bibliotekarzy będzie oceniało kreatywność, pomysłowość, humor i poprawność językową wiersza. Czekają wspaniałe nagrody: kalkulatory, pendrivy i liczne gadżety (zobacz na zdjęciu)
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH.
Jury: Beata Jankowska, Anna Jabłonowska, Monika Tomaszek , Beata Skwarska i Aneta Dziedzic
Udział naszych wolontariuszy w bemowskiej wymianie książek
W sobotę 22 września 2018r. po raz kolejny wolontariusze naszej szkoły pomagali przy wymienianiu książek w Miejscu Aktywności Lokalnej Dwa Jelonki. Tym razem było nas znacznie więcej. Wymiana książek była znowu wspaniałą okazją dla mieszkańców Bemowa, którzy pragnęli podarować swoim książkom drugie życie oraz popularyzować piękną ideę wzajemnego obdarowywania się. Mieszkańcy swoje książki bezpłatnie zamieniali na inne, a nasi wolontariusze dzielnie przyjmowali książki od nich, segregowali je oraz informowali, w jaki sposób wymiana ma się odbywać. Dla wolontariuszy była to szansa na zdobycie nowego doświadczenia oraz na poznanie nowych ludzi.
Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Spotkanie z osobami niewidomymi, 2018 r.
W dniu 5 marca 2018r. po raz trzeci gościliśmy w naszej bibliotece szkolnej osoby niewidome, panią Izabelę Wasilewską oraz panią Izabelę Galicką. Spotkania odbyły się na poziomie klas czwartych i miały na celu przybliżenie dzieciom świata osób z dysfunkcją wzroku. Panie opowiadały dzieciom, jak radzą sobie w życiu osoby niewidome, z jakimi trudnościami zmagają się każdego dnia, jaką rolę spełnia pies przewodnik oraz jak pomóc osobie niewidomej w potrzebie. Duże zainteresowanie wzbudziły przybory, którymi posługują się osoby niewidome: laska, książka napisana alfabetem Braille’a, laptop czy telefon komórkowy. Dzieci mogły również zobaczyć białą laskę, dotknąć ją i spóbować z nią przejść. Dowiedziały się , jak radzą sobie niewidomi z rozpoznawaniem monet. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla dzieci i życzymy Paniom wielu sukcesów.
Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Historia pisma-warsztaty w bibliotece publicznej
W dniu 5 lutego 2018 r.w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i współpracy z biblioteką publiczną uczniowie klasy VC i VIF poszerzyli swoją wiedzę na temat historii pisma. Pani Anna Bonczek- kierownik biblioteki publicznej, zaprosiła dzieci do obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej na temat rozwoju pisma. Wyjaśniła czym jest pismo, kiedy powstał alfabet oraz przedstawiła historię książki od jej początków do współczesności. Uczniowie poznali niektóre narzędzia piśmiennicze, którymi posługiwano się dawniej i dziś. O zainteresowaniu tematyką świadczyła ich aktywność w czasie zajęć.
Tekst i zdjęcia: A. Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Dlaczego warto zajrzeć do biblioteki publicznej?
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa naszą szkolną bibliotekę odwiedziły panie bibliotekarki: Agata Budźko i Joanna Stasiak z Wypożyczalni dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych nr 113 . W spotkaniu brała udział klasa IVD. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom pozytywnych wartości wynikających z czytania książek i zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów sieci biblioteki publicznej , na którą składa się 5 placówek rozmieszconych w różnych częściach dzielicy. Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze, panie zaciekawiły uczniów szczególnie jedną placówką- Biblioteką Publiczną przy ulicy Konarskiego 6, a to z powodu jej atrakcyjnej lokalizacji na Osiedlu Przyjaźń- osiedlu stworzonym dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki.
Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Bemowska wymiana książek
W sobotę, 2 grudnia 2017 r. wolontariuszki z naszej szkoły: Ula Sójka z kl. VIIC, Milena Czaplicka z kl. VIIB oraz Ola Sobczyńska i Zuzia Prywata z kl. VB uczestniczyły w Dzielnicowej Wymianie Książek w Miejscu Aktywności Lokalnej "Dwa Jelonki". Bemowska Wymiana Książek to spotkanie miłośników książek, podczas którego można wymieniać się przyniesioną literaturą, a także porozmawiać w miłej, kawiarnianej atmosferze. Nasze wolontariuszki z wielkim zaangażowaniem pomagały wymieniać książki. Ich praca polegała na przyjmowaniu książek i ich segregowaniu oraz na informowaniu mieszkańców, w jaki sposób wymiana ma się odbywać. Dziewczyny miały szansę zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności interpersonalne, które mogą okazać się niezwykle przydatne w przyszłej karierze zawodowej.
Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Jak powstaje książka, czyli o sztuce tworzenia
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasa IV D wraz z opiekunami; Ewą Łochowska i Anetą Dziedzic brali udział w warsztatach „ jak powstaje książka, czyli o sztuce tworzenia”.
Zajęcia w ciekawy sposób prowadziła pani Alicja Kruszewska.
Uczniowie dowiedzieli się dużo o historii pisma i druku, zostali też zachęceni do wzięcia udziału w XXV edycji wojewódzkiego konkursu literackiego „Wydajemy własną książkę”.
Zajęcia odbyły się w niezwykłym miejscu- Bibliotece Białych Kruków. W tej bibliotece zgromadzone są książki, które istnieją w tylko jednym egzemplarzu. To prace, które wykonywali uczestnicy 24 poprzednich edycji konkursu „Wydajemy własną książkę”, książki napisane i zilustrowane przez dzieci.
Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Szelągowską i ilustratorką Moniką Jędrychowską
W dniu 6 listopada 2017 roku odbyło się w naszej szkolnej bibliotece spotkanie z Barbarą Szelągowską, autorką książek dla dzieci oraz Moniką Jędrychowską, która tworzy ilustracje do książek różnych autorów, w tym oczywiście do tekstów Barbary Szelągowskiej.
W spotkaniu autorskim wzięło udział kilka klas, od I do VI.
Pani Szelągowska opowiadała jak powstaje treść książki, skąd czerpie pomysły, inspiracje, natomiast pani Jędrychowska tłumaczyła uczniom, jak skomplikowanym procesem jest stworzenie szaty graficznej książki.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, ponieważ prowadzące zadawały ciekawe zagadki.
Każdy uczeń miał możliwość zakupić sobie książkę z autografami obu Pań.
Autorki podarowały szkolnej bibliotece dwie książki z dedykacją i autografami. To bardzo miły gest. Dziękujemy
Tekst i zdjęcia: bibliotekarze
Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.
"Na tropie cytatów" cz. 5
Dobiega końca konkurs czytelniczy „ Na tropie cytatów”. Dzisiaj ostatni cytat. Dziękujemy uczniom klas II-VI, którzy podjęli się tego wyzwania. Myślę, że było warto, bo książki fajnie się czyta. Nagrody: powerbank, pendrive i książki czekają na zwycięzców.
Termin pisania krótkiego testu ze znajomości treści książek zostanie podany osobom uczestniczącym w konkursie. Życzymy powodzenia !
Cytat na KWIECIEŃ dla klas II-III
„ … Maja rozumie, że ma być cicho.
- Nie uda się nam zrobić dobrego zdjęcia Sarze - mówi Lasse do komisarza policji.
- Musimy ją jakoś podejść - mówi komisarz. - Patrzcie tylko!
- Ale ... - odzywa się Maja, już całkiem pewna, że podejrzewają niewłaściwą osobę.
Komisarz: nie reaguje, tylko znowu przystawia aparat do szpary. Lasse i Miranda kładą się koło niego i zerkają w dół.
- Poczekajcie! - mówi Maja. Ale nikt jej nie słucha.
- Saro Bernard! - woła nagle komisarz. - Jest pani zdemaskowana!
Osoba w czarnym płaszczu podska¬kuje ze strachu, a potem szybko kuca i otwiera pokrywę skrytki.
- Czmychnie nam - syczy Lasse. ¬Szybko! Komisarzu, niech pan robi zdjęcie!
- Nie ma sensu - mówi komisarz. ¬I tak nie będzie widać, że to Sara.
- Ma pan rację! - woła' Maja. - Bo to nie jest Sara. Niech pan przygotuje aparat!
Maja krzyczy głośno przez szparę w podłodze:
- Hej tam, na dole! Patrz, co tu mamy dla ciebie!
I człowiek w boksie Kumpla podnosi głowę. Patrzy na nich szeroko otwartymi oczami.
Wtedy komisarz robi zdjęcie, błyskając lampą prosto w twarz …”
Cytat na KWIECIEŃ dla klas IV-VI
„… - Pewna Cyganka, Zelda, twierdzi, że zniknęły duże pieniądze i że ich zniknięcie wiąże się w jakiś sposób ze zniknięciem Guliwera Wielkiego.
- Może, na przykład, zabrał forsę i ulotnił się do Europy - zasugero¬wał Bob.
- Nie - Jupiter potrząsnął głową. - Zelda powiedziała, że on po¬trzebuje pomocy i że nie ma go już w świecie żywych. Podobno umarł, ale żyje, a ona razem z innymi Cyganami będzie próbowała mu pomóc wrócić do nas. Brzmi to wszystko bardzo tajemniczo, ale ja sądzę, iż Guliwer nie zniknął z pieniędzmi, lecz z p o w o d u pieniędzy.
- Może schował pieniądze w kufrze - rzucił Pete - żeby nie wpadły w niepowołane ręce? Pamiętacie, co mówił Fred Brown? Tuż przed zniknięciem Guliwera rozpytywały o niego jakieś ciemne typy. Może to przed nimi się schował.
- Ale czemu miałby chować pieniądze w kufrze? - zapytał Jupiter.
- Choć z drugiej strony, może faktycznie to zrobił. W każdym razie musimy dokładnie przeszukać kufer.
Lecz pół godziny później, kiedy kufer został całkowicie opróżniony i każda rzecz dokładnie przejrzana, okazało się, że nie tylko nie ma w nim pieniędzy, ale też nic wartościowego.
- No i po krzyku - powiedział Pete. - Nie ma nic.
- Banknoty chowa się czasem pod podszewką na dnie. Spójrzcie, tam rogu materiał jest rozerwany. ...”
"Na tropie cytatów"cz.4
Zagadki czekają na rozwiązanie przez dociekliwych detektywów konkursu czytelniczego „ Na tropie cytatów”. Oto kolejny, przedostatni cytat. W każdej chwili można dołączyć do zabawy. Przewidziane nagrody to: PawerBank, Pendrive i książki, których sponsorem jest Rada Rodziców.
Cytat na MARZEC dla klas II-III
„ … Kiedy nadmuchała ciepłym powietrzem na zimny panel, klawisze pokryły się parą. Dokładnie tak samo jak szyba, kiedy się na nią dmucha. Wszystkie przyciski zaparowały oprócz dwóch. Tych z cyframi 2 i 5.
- Klawisze brudzą się od palców, które je naciskają - tłumaczy Maja. - Para nie osadza się tak dobrze na brudnym klawiszu. Ale teraz musimy odgadnąć kod.
Lasse i Maja próbują różnych Kombinacji: 2225,2525,5225 i w końcu słyszą odgłos otwieranego zamka.
- Dobra robota, Maja! - Lasse popycha drzwi i omiata światłem latarki wnętrze ciemnego korytarza.
Droga jest wolna, więc Lasse i Maja zaczynają biec w górę po schodach.
Zatrzymują się dopiero na drugim piętrze, z trudem łapiąc oddech.
Otwiera ją drzwi do pomieszczenia z szumiącym serwerem. Lasse naciska przycisk i kieszonka na płyty wysuwa się. Jest pusta. Nikogo tu chyba nie było i fałszywy reporter może nawet nie odkrył, że płyta zniknęła.
W tym momencie słyszą, jak na parterze otwierają się drzwi!
- Szybko, Lasse! - szepcze Maja. Musimy się pospieszyć. Ktoś idzie!
Maja wyjmuje płytę i podaje ją Lassemu. Ale Lasse jest tak zdenerwowany, że trzęsą mu się ręce. W końcu udaje mu się włożyć płytę do komputera i zamknąć kieszonkę.
- Lasse, szybciej! Ten ktoś zaraz tu będzie! - jęczy zaniepokojona Maja. (…)”
Cytat na MARZEC dla klas IV-VI
„…- Witajcie, chłopcy - odezwał się, wchodząc do salonu. Pani Barton wsunęła się tuż za nim. - Chciałbym porozmawiać sam na sam z tymi kawalerami, jeśli nie ma pani nic przeciwko temu - zwrócił się do właścicielki pensjonatu.
- Oczywiście, panie komendancie. - Pani Barton podreptała do kuchni, a komendant usiadł i powoli zapalił cygaro.
- Sprawy waszego kolegi Chrisa wyglądają bardzo źle - zaczął bez żadnych wstępów. - Wszczęliśmy poszukiwania i znaleźliśmy skradzione obiektywy w małej drewutni na tyłach chaty rybackiej, w której mieszka on wraz z ojcem.
- Chris niczego nie ukradł! - zaprotestował gorąco Bob. - Jesteśmy tego pewni.
- Być może - zgodził się komendant. - Ale dowody świadczą przeciwko niemu. Wszyscy wiedzą, że rozpaczliwie próbuje zdobyć fundusze na powrót ojca do Grecji.
- Wcale nie musi kraść w tym celu! - wykrzyknął Pete. - Ma już pieniądze i w dodatku szansę, że znajdzie ich więcej.
- Ciekawe ... - Komendant popatrzył przeciągle na chłopców. Co to może znaczyć: znajdzie więcej?
Pete zrozumiał, że się niepotrzebnie wygadał, i zamilkł.
- Chłopaki - ciągnął komendant - lubię Chrisa i chcę mu pomóc.
A teraz niech któryś z was opowie mi dokładnie, co się wczoraj wydarzyło. Chyba rozumiem, czemu trzymacie to w tajemnicy.
Chłopcy wahali się, aż w końcu Jupiter podjął decyzję. ...”
"Na tropie cytatów"cz.3
Cytat na LUTY dla klas II-III
„ … Drogowskaz wskazuje na niewielką drogę odbijającą w prawo.
Lasse jedzie prosto.
W tym momencie coś trzeszczy
w słuchawce, którą Lasse ma w uchu. - Halo, Lasse. Słyszysz mnie?
- Tak, słyszę - odpowiada Lasse.
- Stoję już na pagórku - mówi Maja. - Jak ci idzie? Nie widzę cię.
- Jesteśmy w lesie za Sandby. Na razie dobrze, ale wydaje mi się, że Franco Bollo jest w świetnej formie.
- Widzę - odpowiada Maja. - Właśnie wyjeżdża z lasu. Pedałuje jak szalony.
Lasse zaciska zęby i przyspiesza.
Wkrótce i on wyjeżdża z lasu. Wtedy zauważa, że Franco wytraca prędkość. Lasse jest coraz bliżej i w końcu jadą obok siebie, mijając pagórek, na którym stoi Maja. (…)”
Cytat na LUTY dla klas IV-VI
„…- Jeśli chcieli rozmawiać z nami, wyraźnie zmienili zamiar - zauwa¬żył Pete.
- Mam nadzieję, że rozmawiali ze sobą - powiedział Jupiter. Nacisnął mały guzik w aparacie i taśma przewinęła się. Nacisnął inny i zaczęła odtwarzać. Z początku słyszeli tylko niewyraźny szum. Wtem odezwał się męski głos. Bob aż podskoczył podekscytowany.
- To działa! Tak jak się spodziewałeś, Jupe!
- Ciii! - przerwał mu Jupiter. - Słuchajmy, co powiedzieli. Nie przerywajcie jedzenia i nie patrzcie na aparat.
Cofnął taśmę i puścił ją ponownie, przyciszając dźwięk tak, żeby tylko oni mogli słyszeć. Wysłuchali z uwagą następującej rozmowy:
Mężczyzna: - Freddie wysłał nas tu po nic. Kaktus urośnie mi na dłoni, jeśli te dzieciaki są detektywami.
Kobieta: - Freddie rzadko się myli. Mówił, że to spryciarze. Sprawdził ich. Nazywają siebie Trzema Detektywami.
Mężczyzna: - Bawią się tylko! Nie powiesz mi, że kiedykolwiek coś wykryli. A jeśli, to przez czysty przypadek. Gdyby się mnie ktoś pytał, jak wygląda głupek, wskazałbym tego grubego chłopaka.
W tym momencie Bob i Pete z trudem powstrzymali się od chichotu.
Jupe starał się zrobić na parze wrażenie głuptasa; ale ten komentarz to już było trochę za wiele.
Kobieta: - Tak czy inaczej, Freddie kazał ich śledzić i sprawdzić, czy się z kimś nie kontaktują. (…)”
Nagrody książkowe za udział w konkursie bibliotecznym "Jesień w Raju"
W listopadzie czytelnicy naszej biblioteki wzięli udział w konkursie bibliotecznym "Jesień w Raju" zorganizowanym przez Wydawnictwo Zakamarki. Za otrzymane wyróżnienie I stopnia dostaliśmy cztery nagrody książkowe. Księgozbiór naszej biblioteki został wzbogacony o nowości wydawnicze. Zachęcam do ich przeczytania, ponieważ seria ta jest napisana przez pana Martina Widmarka, autora znanych dzieciom książek o przygodach dwójki przyjaciół - Lassego i Mai oraz prowadzonym przez nich Biurze Detektywistycznym.
Dziękuję bardzo klasom, które wzięły udział w tym konkursie i nauczycielom, którzy wsparli bibliotekę w realizacji tego przedsięwzięcia. Życzę wszystkim miłej lektury. A oto nagrody:
Dyplom - Wyróżnienie w konkursie "Jesień w raju"