Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Tydzień Integracji „Integracja to rewelacja”, 2017 r.

Drukuj

W dniach 29 maja – 2 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Integracji pod hasłem „Integracja to rewelacja”.  W tym roku wydarzenie to poprzedzała akcja informacyjna prowadzona w klasach młodszych „Integracja bez barier”. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu przedstawiającego funkcjonowanie osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych w społeczeństwie. Obchody Tygodnia Integracji otwierał natomiast „Dzień z Mistrzem Sportu”, który został zorganizowany we współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim. Było to wielkie wydarzenie. Gościliśmy prezesa PKPar-u
p. Łukasza Szeligę oraz znakomitych sportowców, mistrzów paraolimpijskich
z Rio de Janeiro z 2016 roku: p. Jakuba Tokarza, złotego mistrza paraolimpijskiego w kajakarstwie i p. Adriana Castro,  brązowego mistrza paraolimpijskiego w szermierce na wózka oraz znakomitych pełnosprawnych sportowców p. Pawła Zagumnego, mistrza świata w siatkówce z 2014 roku, oraz siatkarki z zespołu KS PAŁAC Bydgoszcz p. Martę Ziółkowską i p. Jagodę Maternię. Zaproszeni gości przybliżyli nam sporty, który uprawiają. Opowiadali ile wysiłku i ciężkiej pracy włożyli, by osiągnąć sukces, a przede wszystkim przekazali cenną myśl, iż nie ma rzeczy niemożliwych w dążeniu do marzeń. Ponadto uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego z siatkarzami.
Tradycyjnie Tygodniowi Integracji towarzyszył Słodki Kiermasz, którego całkowity dochód ze sprzedaży słodkości został przekazany na rzecz Fundacji „Druga Strona Lustra”, niosącej pomoc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi. Nie zabrakło też lekcji otwartych w klasach integracyjnych. Nauczyciele uczący w klasach 0c, Ic, IIa, IVc oraz Vf w tym roku przygotowali zajęcia, na które zostali zaproszeni uczniowie z innych klas. Celem zajęć było przedstawienie w jaki sposób nauczyciele i uczniowie w klasach integracyjnych pracują na lekcjach. Nauczyciele w klasach młodszych oraz starszych prezentowali przygotowaną, specjalnie na Tydzień Integracji, przez Zespół ds. Integracji prezentację multimedialną, pt. „Integracja to rewelacja”. Prezentacja przybliżała historię integracji w naszej szkole, wyjaśniała czym jest integracja, jak wygląda praca w klasie integracyjnej, czym jest niepełnosprawność i jakie są jej rodzaje. Celem prezentacji było uzmysłowienie uczniom, co zyskują uczniowie pełnosprawni i niepełnosprawni dzięki integracji. Dodatkowo prezentowała sylwetki znanych osób niepełnosprawnych oraz przedstawiała ważne wydarzenia obchodzone w szkole związane z integracją. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawach sensorycznych, prowadzonych przez
p. Magdalenę Pękalską. Pani Paulina Pikulińska zorganizowała dla uczniów zabawy „Metodą Ruchu Rozwijającego - Weroniki Sherborn”. Była to świetna zabawa i okazja do zapoznania się z różnorodnymi metodami terapeutycznymi stosowanymi przez szkolnych specjalistów. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w wernisażu prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy oraz obejrzeli prezentację na temat funkcjonowania placówki jaką jest ŚDS. Także po raz trzeci Specjaliści otworzyli swoje gabinety. Uczniowie oraz ich Rodzice mieli okazje zobaczyć, jak szkolni specjaliści pracują na swoich zajęciach oraz jakie ciekawe metody wykorzystują. Po raz kolejny
p. Marcin Boguś wraz ze swoim Zespołem „3-2-1 Band” napisał piosenkę przewodnią z okazji Tygodnia Integracji, pt. „Integracja to rewelacja”, która towarzyszyłam nam przez cały tydzień. Również w ramach Tygodnia Integracji został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Niepełnosprawność nie wyklucza”, dla uczniów klas 0 – VI, którego celem było propagowanie idei integracji, tolerancji i otwartości.
Tydzień Integracji był czasem pełnym atrakcji, wzruszeń i prawdziwej integracji w naszej szkole. Uczniowie z tegorocznych wydarzeń  wynieśli atmosferę twórczej współpracy i wzajemnej życzliwości, a co najważniejsze zwrócili uwagę na potrzebę integracji wszystkich dzieci, bez względu na niepełnosprawność.

„Integracja to rewelacja”

Chcesz to krzycz
Niech zacznie się życiowy test
Dobrze wiem
Że tydzień integracji jest
Mamy czas
By znowu wszyscy razem być
Mamy czas
By zapamiętać każdą z chwil
Taki stał się mój świat
Świętować dzisiaj będę bo
Prowadzi mnie ten los bez trosk

Ref:
Integracja to jest rewelacja
Integracja to jest rewelacja
A ty dobrze o tym przecież wiesz
Jesteś taki sam jak ja
Rewelacja

Tego dnia
Nikt nie popsuje nam tych chwil
W szkole tej
Nie będzie więcej nikt już zły
Taki stał się mój świat
Świętować dzisiaj będę bo
Prowadzi mnie ten los bez trosk

Zdjęcia: p. Adrian Stykowski / Polski Komitet Paraolimpijski (fot. 5-18), K.Szczepańska, K.Kozaczyńska, P.Pikulińska, K.Sowa, M. Bajorek, D.Jabłońska, K.Załęska, M.Strankowski
Tekst: K.Kozaczyńska, K.Szczepańska

 

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Tuesday the 5th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |