"Niepodległość - wywalczony prezent dla Polaków" - lekcja otwarta

14.11.2018 r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole, została przeprowadzona lekcja pokazowa, w której uczestniczyli doradca metodyczny m. st. Warszawy pani Ewa Rysińska, Dyrekcja SP 321 i nauczyciele warszawskich szkół.
Lekcję pt.: “Niepodległość - wywalczony prezent dla Polaków” poprowadziły, w klasie trzeciej: Paulina Pikulińska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Katarzyna Dzwonowska - nauczycielka informatyki, Anna Chmiel - nauczyciel współorganizujący.
Celem naszej lekcji było zabranie uczniów w podróż z historią i przekazanie im informacji dotyczących utraty i odzyskania niepodległości przez Polskę. Zastanawialiśmy się wspólnie co dla dzieci teraz oznacza niepodległość, oraz jak możemy o nią dbać.
Dzieci układały puzzle on-line: flagę, godło, Józefa Piłsudskiego, mapę Polski z obecnymi granicami oraz mapę z 1771 r. - sprzed rozbiorów. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali informacji przekazywanych przez nauczyciela, a następnie z chęcią sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując tekst z lukami na platformie LearningApps.org. Ostatnim zadaniem, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy lekcji (dzieci, nauczyciele, metodyk WCIES i dyrekcja) był quiz wykonany w programie Plickers. Każdy otrzymał kartkę z indywidualnym kodem, a na rzutniku wyświetlały się pytania. Aby odpowiedzieć, trzeba było odpowiednio ułożyć kartę i umieścić ją przed sobą. Prowadzący quiz telefonem komórkowym wczytywała odpowiedzi uczestników. Każdy na tablicy mógł śledzić, czy jego odpowiedź już została zapisana i na zakończenie zobaczyć swój wynik. Zabawa wzbudziła zainteresowanie i pozytywne emocje. Na podsumowanie lekcji obejrzeliśmy film pt.: ”Odrodzenie”.
Lekcja spotkała się z pozytywnym odbiorem, uczestnicy byli zaskoczeni połączeniem edukacji społecznej i informatycznej. W związku z trudnym i poważnym tematem lekcja była wyzwaniem, by zaciekawić dzieci i przekazać im jak największą ilość informacji.

Tekst: K.Dzwonowska, P.Pikulińska

Zdjęcia: K.Dzwonowska