Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Spotkanie z osobami niewidomymi, 2018 r.

W dniu 5 marca 2018r. po raz trzeci  gościliśmy w naszej bibliotece szkolnej osoby niewidome, panią Izabelę Wasilewską oraz panią Izabelę Galicką. Spotkania odbyły się na poziomie klas czwartych i miały na celu przybliżenie dzieciom świata osób z dysfunkcją wzroku. Panie opowiadały dzieciom, jak radzą sobie w życiu osoby niewidome, z jakimi trudnościami zmagają się każdego dnia,  jaką rolę spełnia pies przewodnik oraz jak pomóc osobie niewidomej w potrzebie. Duże zainteresowanie wzbudziły przybory, którymi posługują się osoby niewidome: laska, książka napisana alfabetem Braille’a, laptop czy telefon komórkowy. Dzieci mogły również zobaczyć białą laskę, dotknąć ją i spóbować z nią przejść. Dowiedziały się , jak radzą sobie niewidomi z rozpoznawaniem monet. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla dzieci i życzymy Paniom wielu sukcesów.

Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic

 

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Historia pisma-warsztaty w bibliotece publicznej

W dniu 5 lutego 2018 r.w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i współpracy z biblioteką publiczną uczniowie klasy VC i VIF poszerzyli swoją wiedzę na temat historii pisma. Pani  Anna Bonczek- kierownik  biblioteki publicznej,  zaprosiła dzieci do obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej na temat rozwoju pisma. Wyjaśniła czym jest pismo, kiedy powstał  alfabet oraz przedstawiła historię książki od jej początków do współczesności.  Uczniowie poznali niektóre narzędzia piśmiennicze, którymi posługiwano się dawniej i dziś. O zainteresowaniu tematyką świadczyła ich aktywność w czasie zajęć.

Tekst i zdjęcia: A. Dziedzic

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Dlaczego warto zajrzeć do biblioteki publicznej?

W ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  naszą szkolną bibliotekę odwiedziły panie bibliotekarki:  Agata Budźko i Joanna Stasiak z Wypożyczalni dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych nr 113 . W spotkaniu brała udział klasa IVD.  Celem spotkania było  uświadomienie  dzieciom pozytywnych wartości wynikających z czytania książek i zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów sieci biblioteki publicznej , na którą składa się 5 placówek rozmieszconych w różnych częściach dzielicy. Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze, panie zaciekawiły uczniów szczególnie jedną placówką- Biblioteką Publiczną przy ulicy Konarskiego 6,  a to  z powodu jej atrakcyjnej lokalizacji na Osiedlu Przyjaźń- osiedlu stworzonym dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury  i Nauki.

Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Bemowska wymiana książek

W  sobotę,  2 grudnia 2017 r. wolontariuszki z naszej szkoły: Ula Sójka z kl. VIIC, Milena Czaplicka z kl. VIIB oraz Ola Sobczyńska i Zuzia Prywata z kl. VB uczestniczyły w  Dzielnicowej Wymianie Książek w Miejscu Aktywności Lokalnej "Dwa Jelonki". Bemowska Wymiana Książek to spotkanie miłośników książek, podczas którego można wymieniać się przyniesioną literaturą, a także porozmawiać w miłej, kawiarnianej atmosferze.  Nasze wolontariuszki z wielkim zaangażowaniem pomagały wymieniać książki. Ich praca polegała na przyjmowaniu książek i  ich segregowaniu oraz na informowaniu mieszkańców, w jaki sposób wymiana ma się odbywać. Dziewczyny  miały szansę zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności interpersonalne, które mogą okazać się niezwykle przydatne w przyszłej karierze zawodowej.

Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Jak powstaje książka, czyli o sztuce tworzenia

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasa IV D wraz z opiekunami; Ewą Łochowska i Anetą Dziedzic brali udział w warsztatach „ jak powstaje książka, czyli o sztuce tworzenia”.
Zajęcia w ciekawy sposób prowadziła pani Alicja Kruszewska.
Uczniowie dowiedzieli się dużo o historii pisma i druku, zostali też zachęceni do wzięcia udziału w XXV edycji  wojewódzkiego konkursu literackiego „Wydajemy własną książkę”.
Zajęcia odbyły się w niezwykłym miejscu- Bibliotece Białych Kruków. W tej bibliotece zgromadzone są książki, które istnieją w tylko jednym egzemplarzu. To prace, które wykonywali uczestnicy 24 poprzednich edycji konkursu „Wydajemy własną książkę”, książki napisane i zilustrowane przez dzieci.

Tekst i zdjęcia: A.Dziedzic

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Szelągowską i ilustratorką Moniką Jędrychowską

W dniu 6 listopada 2017 roku odbyło się w naszej szkolnej bibliotece spotkanie z Barbarą Szelągowską, autorką książek dla dzieci oraz Moniką Jędrychowską, która tworzy ilustracje do książek różnych autorów, w tym oczywiście do tekstów Barbary Szelągowskiej.
W spotkaniu autorskim wzięło udział kilka klas, od I do VI.
Pani Szelągowska opowiadała jak powstaje treść książki, skąd czerpie pomysły, inspiracje, natomiast pani Jędrychowska tłumaczyła uczniom, jak skomplikowanym procesem jest stworzenie szaty graficznej książki.
Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, ponieważ prowadzące zadawały ciekawe zagadki.
Każdy uczeń miał możliwość zakupić sobie książkę z autografami obu Pań.
Autorki podarowały szkolnej bibliotece dwie książki z dedykacją i autografami. To bardzo miły gest. Dziękujemy

Tekst i zdjęcia: bibliotekarze

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

"Na tropie cytatów" cz. 5

Dobiega końca konkurs czytelniczy „ Na tropie cytatów”. Dzisiaj ostatni cytat. Dziękujemy uczniom klas II-VI, którzy podjęli się tego wyzwania. Myślę, że było warto, bo książki fajnie się czyta. Nagrody: powerbank, pendrive i książki czekają na zwycięzców.
Termin pisania krótkiego testu ze znajomości treści książek zostanie podany osobom uczestniczącym w konkursie. Życzymy powodzenia !

Cytat na KWIECIEŃ dla klas II-III
„ … Maja rozumie, że ma być cicho.
- Nie uda się nam zrobić dobrego zdjęcia Sarze - mówi Lasse do komisarza policji.
- Musimy ją jakoś podejść - mówi komisarz. - Patrzcie tylko!
- Ale ... - odzywa się Maja, już całkiem pewna, że podejrzewają niewłaściwą osobę.
Komisarz: nie reaguje, tylko znowu przystawia aparat do szpary. Lasse i Miranda kładą się koło niego i zerkają w dół.
- Poczekajcie! - mówi Maja. Ale nikt jej nie słucha.
- Saro Bernard! - woła nagle komisarz. - Jest pani zdemaskowana!

Osoba w czarnym płaszczu podska¬kuje ze strachu, a potem szybko kuca i otwiera pokrywę skrytki.
- Czmychnie nam - syczy Lasse. ¬Szybko! Komisarzu, niech pan robi zdjęcie!
- Nie ma sensu - mówi komisarz. ¬I tak nie będzie widać, że to Sara.
- Ma pan rację! - woła' Maja. - Bo to nie jest Sara. Niech pan przygotuje aparat!
Maja krzyczy głośno przez szparę w podłodze:
- Hej tam, na dole! Patrz, co tu mamy dla ciebie!
I człowiek w boksie Kumpla podnosi głowę. Patrzy na nich szeroko otwartymi oczami.
Wtedy komisarz robi zdjęcie, błyskając lampą prosto w twarz …”


Cytat na KWIECIEŃ dla klas IV-VI
„… - Pewna Cyganka, Zelda, twierdzi, że zniknęły duże pieniądze i że ich zniknięcie wiąże się w jakiś sposób ze zniknięciem Guliwera Wielkiego.
- Może, na przykład, zabrał forsę i ulotnił się do Europy - zasugero¬wał Bob.
- Nie - Jupiter potrząsnął głową. - Zelda powiedziała, że on po¬trzebuje pomocy i że nie ma go już w świecie żywych. Podobno umarł, ale żyje, a ona razem z innymi Cyganami będzie próbowała mu pomóc wrócić do nas. Brzmi to wszystko bardzo tajemniczo, ale ja sądzę, iż Guliwer nie zniknął z pieniędzmi, lecz z p o w o d u pieniędzy.
- Może schował pieniądze w kufrze - rzucił Pete - żeby nie wpadły w niepowołane ręce? Pamiętacie, co mówił Fred Brown? Tuż przed zniknięciem Guliwera rozpytywały o niego jakieś ciemne typy. Może to przed nimi się schował.
- Ale czemu miałby chować pieniądze w kufrze? - zapytał Jupiter.
- Choć z drugiej strony, może faktycznie to zrobił. W każdym razie musimy dokładnie przeszukać kufer.
Lecz pół godziny później, kiedy kufer został całkowicie opróżniony i każda rzecz dokładnie przejrzana, okazało się, że nie tylko nie ma w nim pieniędzy, ale też nic wartościowego.
- No i po krzyku - powiedział Pete. - Nie ma nic.
- Banknoty chowa się czasem pod podszewką na dnie. Spójrzcie, tam rogu materiał jest rozerwany. ...”

 


 

"Na tropie cytatów"cz.4

Zagadki czekają na rozwiązanie przez dociekliwych detektywów konkursu czytelniczego „ Na tropie cytatów”. Oto kolejny, przedostatni cytat. W każdej chwili można dołączyć do zabawy. Przewidziane nagrody to: PawerBank, Pendrive i książki, których sponsorem jest Rada Rodziców.

Cytat na MARZEC dla klas II-III
„ … Kiedy nadmuchała ciepłym powietrzem na zimny panel, klawisze pokryły się parą. Dokładnie tak samo jak szyba, kiedy się na nią dmucha. Wszystkie przyciski zaparowały oprócz dwóch. Tych z cyframi 2 i 5.
- Klawisze brudzą się od palców, które je naciskają - tłumaczy Maja. - Para nie osadza się tak dobrze na brudnym klawiszu. Ale teraz musimy odgadnąć kod.
Lasse i Maja próbują różnych Kombinacji: 2225,2525,5225 i w końcu słyszą odgłos otwieranego zamka.
- Dobra robota, Maja! - Lasse popycha drzwi i omiata światłem latarki wnętrze ciemnego korytarza.
Droga jest wolna, więc Lasse i Maja zaczynają biec w górę po schodach.
Zatrzymują się dopiero na drugim piętrze, z trudem łapiąc oddech.
Otwiera ją drzwi do pomieszczenia z szumiącym serwerem. Lasse naciska przycisk i kieszonka na płyty wysuwa się. Jest pusta. Nikogo tu chyba nie było i fałszywy reporter może nawet nie odkrył, że płyta zniknęła.
W tym momencie słyszą, jak na parterze otwierają się drzwi!
- Szybko, Lasse! - szepcze Maja. ­Musimy się pospieszyć. Ktoś idzie!
Maja wyjmuje płytę i podaje ją Lassemu. Ale Lasse jest tak zdenerwo­wany, że trzęsą mu się ręce. W końcu udaje mu się włożyć płytę do komputera i zamknąć kieszonkę.
- Lasse, szybciej! Ten ktoś zaraz tu będzie! - jęczy zaniepokojona Maja. (…)”


Cytat na MARZEC dla klas IV-VI
„…- Witajcie, chłopcy - odezwał się, wchodząc do salonu. Pani Barton wsunęła się tuż za nim. - Chciałbym porozmawiać sam na sam z tymi kawalerami, jeśli nie ma pani nic przeciwko temu - zwrócił się do właści­cielki pensjonatu.
- Oczywiście, panie komendancie. - Pani Barton podreptała do kuchni, a komendant usiadł i powoli zapalił cygaro.
- Sprawy waszego kolegi Chrisa wyglądają bardzo źle - zaczął bez żadnych wstępów. - Wszczęliśmy poszukiwania i znaleźliśmy skradzio­ne obiektywy w małej drewutni na tyłach chaty rybackiej, w której mieszka on wraz z ojcem.
- Chris niczego nie ukradł! - zaprotestował gorąco Bob. - Jeste­śmy tego pewni.
- Być może - zgodził się komendant. - Ale dowody świadczą przeciwko niemu. Wszyscy wiedzą, że rozpaczliwie próbuje zdobyć fundusze na powrót ojca do Grecji.
- Wcale nie musi kraść w tym celu! - wykrzyknął Pete. - Ma już pieniądze i w dodatku szansę, że znajdzie ich więcej.
- Ciekawe ... - Komendant popatrzył przeciągle na chłopców. ­Co to może znaczyć: znajdzie więcej?
Pete zrozumiał, że się niepotrzebnie wygadał, i zamilkł.
- Chłopaki - ciągnął komendant - lubię Chrisa i chcę mu pomóc.
A teraz niech któryś z was opowie mi dokładnie, co się wczoraj wydarzyło. Chyba rozumiem, czemu trzymacie to w tajemnicy.
Chłopcy wahali się, aż w końcu Jupiter podjął decyzję. ...”

 


 

"Na tropie cytatów"cz.3

Cytat na LUTY dla klas II-III
„ … Drogowskaz wskazuje na niewielką drogę odbijającą w prawo.
Lasse jedzie prosto.
W tym momencie coś trzeszczy
w słuchawce, którą Lasse ma w uchu. - Halo, Lasse. Słyszysz mnie?
- Tak, słyszę - odpowiada Lasse.
- Stoję już na pagórku - mówi Maja. - Jak ci idzie? Nie widzę cię.
- Jesteśmy w lesie za Sandby. Na razie dobrze, ale wydaje mi się, że Franco Bollo jest w świetnej formie.
- Widzę - odpowiada Maja. - Właśnie wyjeżdża z lasu. Pedałuje jak szalony.
Lasse zaciska zęby i przyspiesza.
Wkrótce i on wyjeżdża z lasu. Wtedy zauważa, że Franco wytraca prędkość. Lasse jest coraz bliżej i w końcu jadą obok siebie, mijając pagórek, na którym stoi Maja. (…)”


Cytat na LUTY dla klas IV-VI
„…- Jeśli chcieli rozmawiać z nami, wyraźnie zmienili zamiar - zauwa¬żył Pete.
- Mam nadzieję, że rozmawiali ze sobą - powiedział Jupiter. Nacisnął mały guzik w aparacie i taśma przewinęła się. Nacisnął inny i zaczęła odtwarzać. Z początku słyszeli tylko niewyraźny szum. Wtem odezwał się męski głos. Bob aż podskoczył podekscytowany.
- To działa! Tak jak się spodziewałeś, Jupe!
- Ciii! - przerwał mu Jupiter. - Słuchajmy, co powiedzieli. Nie przerywajcie jedzenia i nie patrzcie na aparat.
Cofnął taśmę i puścił ją ponownie, przyciszając dźwięk tak, żeby tylko oni mogli słyszeć. Wysłuchali z uwagą następującej rozmowy:
Mężczyzna: - Freddie wysłał nas tu po nic. Kaktus urośnie mi na dłoni, jeśli te dzieciaki są detektywami.
Kobieta: - Freddie rzadko się myli. Mówił, że to spryciarze. Sprawdził ich. Nazywają siebie Trzema Detektywami.
Mężczyzna: - Bawią się tylko! Nie powiesz mi, że kiedykolwiek coś wykryli. A jeśli, to przez czysty przypadek. Gdyby się mnie ktoś pytał, jak wygląda głupek, wskazałbym tego grubego chłopaka.
W tym momencie Bob i Pete z trudem powstrzymali się od chichotu.
Jupe starał się zrobić na parze wrażenie głuptasa; ale ten komentarz to już było trochę za wiele.
Kobieta: - Tak czy inaczej, Freddie kazał ich śledzić i sprawdzić, czy się z kimś nie kontaktują. (…)”

 


 

Nagrody książkowe za udział w konkursie bibliotecznym "Jesień w Raju"

W listopadzie czytelnicy naszej biblioteki wzięli udział w konkursie bibliotecznym "Jesień w Raju" zorganizowanym przez Wydawnictwo Zakamarki. Za otrzymane wyróżnienie I stopnia dostaliśmy cztery nagrody książkowe. Księgozbiór naszej biblioteki został wzbogacony o nowości wydawnicze. Zachęcam do ich przeczytania, ponieważ seria ta jest napisana przez pana Martina Widmarka, autora znanych dzieciom książek o przygodach dwójki przyjaciół - Lassego i Mai oraz prowadzonym przez nich Biurze Detektywistycznym.
Dziękuję bardzo klasom, które wzięły udział w tym konkursie i nauczycielom, którzy wsparli bibliotekę w realizacji tego przedsięwzięcia. Życzę wszystkim miłej lektury. A oto nagrody:

Galeria - link

Dyplom - Wyróżnienie w konkursie "Jesień w raju"

 


 

Konkurs czytelniczy "Na tropie cytatów"

Konkurs czytelniczy „Na tropie cytatów” nadal trwa. Do rozwiązania zagadkiksiążek z serii „Przygody trzech detektywów” i „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
W każdej chwili możecie dołączyć. Konkurs trwa do kwietnia 2017 roku.
Wypełnione kartki z odpowiedzią przynosimy do biblioteki i wrzucamy do urny. Nie zapomnijcie napisać z którego miesiąca jest to cytat, podajcie tytuł książki oraz swoje dane (imię, nazwisko, klasa).
Przeczytajcie uważnie regulamin i zdobywajcie punkty. Dla wytrwałych czekają nagrody.
A więc z której książki jest poniższy cytat?

Regulamin konkursu "Na tropie cytatów"

 

Styczeń

Cytat na STYCZEŃ dla klas II-III
„ … Szukają wszędzie, ale nie znajdują kolczyków!
Maja staje na środku gabinetu z opuszczonymi rękami.
- Tajemnica zamkniętego pokoju ¬mówi skoncentrowana.
- Co? - nie rozumie komisarz.
- Coś znika z pokoju i nikt nie rozumie jak - wyjaśnia Lasse.
- Niech to diabli! - wybucha nagle komisarz.
Zdejmuje długą białą koszulę i rzuca ją na krzesło.
- Niech to diabli! Ktoś z tej trójki jest złodziejem, ale dopóki nie znajdę skradzionej, biżuterii, nie mogę nikogo aresztować! Ja chyba oszaleję!
Lasse klepie komisarza po plecach.
- Niech pan idzie na spacer - mówi. ¬Mózg wtedy zaczyna lepiej pracować. (…)”

Cytat na STYCZEŃ dla klas IV-VI
„ … - Czy to pan Hadley krzyczał parę minut temu? - niespodziewanie spytał Jupiter.
Chłopiec rzucił mu wściekłe spojrzenie.
- Tak, to on - powiedział podniesionym głosem. - To był jego śmiertelny krzyk. Teraz lepiej zabierajcie się stąd, bo musimy pochować pana Hadleya.
Z tymi słowami zatrzasnął drzwi.
- Słyszeliście?! - wykrzyknął Pete. - Oni kogoś zabili i teraz go chcą pogrzebać!
- Czy nie lepiej byłoby wezwać policję? - zapytał Bob.
- Jeszcze nie - powiedział Jupiter. - Mamy za mało faktów.
Koniecznie musimy spróbować dostać się do środka tego domu. - Myślisz o włamaniu? - spytał Bob.
- Nie - Jupe potrząsnął głową. - Trzeba skłonić tych ludzi do wpuszczenia nas. Widzę, że Harry podpatruje nas przez okno koło drzwi. Zadzwonię jeszcze raz.
Nacisnął mocno dzwonek, drzwi rozwarły się natychmiast.
- Mówiłem już, żebyście sobie poszli! - krzyknął Harry. - Nie ży¬czymy sobie, żeby nam zawracano głowę!
- Nie chcemy cię niepokoić - powiedział szybko Jupiter. - Roz¬wiązujemy pewną zagadkę i pragnęlibyśmy, abyś nam pomógł. Oto nasza wizytówka.
Wyłuskał z kieszeni jedną z kart, które wszyscy trzej mieli zawsze przy sobie, i podał Harry'emu. Chłopiec spojrzał na nią. (…)”

 

Grudzień

Cytat na GRUDZIEŃ dla klas II-III
„ … - To był ostatni prezent! – woła Mikołaj.
- Teraz szybko muszę wracać, bo mam kolejne zlecenia.
- Chwileczkę, panie Mikołaju – zatrzymuje go komisarz policji.
Mi Mikołaj schyla się po worek. Maja widzi, że worek wcale nie jest pusty.
- Czy Mikołaj nie zechciałby jeszcze poprowadzić tańca wokół choinki? – pyta komisarz policji.
Ro rozlegają się brawa, więc Mikołaj odkłada worek.
- Najwyższy czas na tańce wokół drzewka – mówi komisarz.
- Zapraszam wszystkich do zabawy!
P publiczność podnosi się z miejsc. Wtedy Maja dokonuje odkrycia:
- Ktoś zabrał moją odznakę!
Maja patrzy na Runego Anderssona, który siedział obok niej. Ale Rune kręci tylko głową.
- To pan? – pyta Maja.
R Rune znowu zaprzecza ruchem głowy. Potem pokazuje na swoje gardło i zaciska mocno usta. …”

Cytat na GRUDZIEŃ dla klas IV-VI
„ …- Znasz moje metody, Watson. Trzy osemki wiodą do trzynastu.
- Zapisz to, Bob! - szepnął nagląco Jupiter, zresztą bez potrzeby.
Bob notował już skrupulatnie.
Jupiter ponowił próbę:
- Kapitan Kidd, Halo, Kapitan Kidd! - podał Czarnobrodemu nastę¬pne ziarno. Ptak zjadł je, zaklekotał dziobem, po czym powiedział:
- Jestem Kapitan Kidd. Szukaj pod kamieniami, poza kościami pu¬dełka jednego, nie ma zamków do niego.
- Ja chyba śnię - powiedział Pete zdumiony. - To stworzenie jest magnetofonem ze skrzydłami! Od początku znał wszystkie części szarady.
- Powinienem się był domyślić, kiedy po raz pierwszy powtórzył zdanie Buźki - Jupiter był zły na siebie.
Czarnobrody był teraz jakby w transie. Usłyszawszy imię Buźka, zatrze¬potał skrzydłami i zaskrzeczał:
- Nigdy nie daję frajerom łatwej doli, i to jest proste jak gazrurka.
Cha-cha-cha! ...”

 


 

Wyniki plebiscytu na " KSIĄŻKOWĄ LISTĘ PRZEBOJÓW" dla klas I-VI

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaproponować tytuł książki, która ich zdaniem, jest ciekawa i godna uwagi. Po prostu trzeba ją przeczytać. Ze zgłoszonych kandydatur powstała TOP LISTA 10 BESTSELLERÓW (tytułów książek) w naszej szkole. Osobno dla klas I-III i IV-VI. A więc co, według naszych czytelników, warto wypożyczyć:

TOP LISTA 10 BESTSELLERÓW klas I-III

 1. „10 niesamowitych przygód Neli” Nela mała reporterka
 2. „Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke
 3. „Kubuś Puchatek” A. A. Milne
 4. „Miś Uszatek” Czesław Janczarski
 5. „Korniszonek” Grażyna Bąkiewicz
 6. „Nietoperz Leon” Agnieszka Kazała
 7. seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martin Widmark
 8. „Wiersze” Julian Tuwim
 9. „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki” Kornel Makuszyński
 10. „Mikołajek” J.J Sempe, Rene Gościnny

TOP LISTA 10 BESTSELLERÓW klas IV-VI

 1. seria „Harry Potter i (… )” Joanne K. Rowling
 2. „Labirynt Lukrecji” Agnieszka Chylińska
 3. „Babcia Rabuś” David Walliams
 4. „Dziewczyna z Szóstego Księżyca” Moony Witcher
 5. seria „Zwiadowcy” John Flanagan
 6. „Yellow Bahama w prążki” Ewa Nowak
 7. „Masło przygodowe” Barbara Stenka
 8. „Pacynek” Guy Bass
 9. seria „Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka
 10. „Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?” Rafał Skarżycki

Dziękujemy za udział w plebiscycie.

 


 

Konkurs dla bibliotek "Jesień w Raju"

Nasza biblioteka postanowiła przystąpić do konkursu dla bibliotek szkolnych i publicznych "Jesień w Raju", zorganizowanego przez Wydawnictwo Zakamarki. Wspólnie oczywiście z dziećmi i zespołem humanistycznym (panią Iwoną Jelonek i panią Beatą Jankowską) oraz panią Marią Miętus podjęliśmy wyzwanie. Walczymy o voucher o wartości 400 zł na zakup książek z oferty wydawnictwa. Naszym zadaniem było przeprowadzenie warsztatów lub innych działań z dziećmi na podstawie książek z serii Przygody w Raju. Odbyły się one w pięciu grupach tematycznych. Czytaliśmy wybrane fragmenty, w szczególności pozycje: "Najlepsi przyjaciele", "Anioły, ciastka i wypadające zęby". Poznaliśmy dwójkę przyjaciół Zlatka i Bezę, i czego się od nich nauczyliśmy? A oto relacja z naszych działań:

W dniach 14-18 listopada 2016 rok uczniowie klas 4-6 z entuzjazmem przystąpili do konkursu i po zapoznaniu się z książkami autorstwa Moni Nilsson wspólnie postanowiliśmy, że w naszych działaniach będzie przyświecało nam motto " Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela". Promowaliśmy czytelnictwo i przyjaźń. I było "jasne! Jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi - odpowiada Beza i bierze Zlatka za rękę. Tak - potwierdza Zlatko. - Najlepszymi przyjaciółmi". Tak było w tych dniach w naszej szkole. Przyjaźń wszędzie: w szkole, w bibliotece, na podwórku, także na rysunku i w liście do przyjaciela. Uczniowie klas czwartych razem z nauczycielem języka polskiego czytali wspólnie książkę, rozmawiali o tym czy warto mieć przyjaciela, bo "(...) może jak się ma najlepszego przyjaciela, to w ogóle nic nie boli". No, bo po co ten przyjaciel? Było o czym opowiadać i co posłuchać. Każda chętna osoba mogła wykonać pracę pisemną i napisać "LIST DO PZYJACIELA". Powiem w tajemnicy, że jest jeden zaadresowany do Bezy. Można go zobaczyć na zdjęciu.

 

Czy ktoś w naszej szkole słyszał o "Aniołach z Raju"? Nie tylko słyszał, ale i widać ich na co dzień. Czy warto się ich bać? Jak postępować ?! Na godzinie wychowawczej piątoklasiści w "SCENKACH O PRZYJAŹNI" pokazali co robić, by pomóc przyjacielowi. Sami je wymyślili no i ciekawie przedstawili. Nie są zbytnio wyreżyserowane i super dograne, bo to oto chodziło by naturalnie było. By wszyscy świetnie się bawili i czegoś o przyjaźni nauczyli.

W szkole

Ratunek

Przyjaciółka

Nowy Uczeń

 

A gdzie można znaleźć skarb? W piasku, w piaskownicy, "fajnie, co? - odzywa się po chwili dziewczynka.- Tak, bardzo fajnie - odpowiada Zlatko. Próbuje nie myśleć o piasku, który wsypuje mu się pod koszulę." On znalazł skarb - przyjaciela. My za to przedstawialiśmy na papierze, że "PRZYJAŹŃ TO SKARB". Prace plastyczne wykonane techniką płaską pokazują nie tylko przyjaźń między ludźmi, ale i że zwierze też jest wiernym przyjacielem człowieka. No i oczywiście na czym ta przyjaźń polega. Widać ją na każdym kroku i w codziennym wspólnym przebywaniu. Czy ona jest skarbem? Każdy miał czas na chwilę zadumy i mógł to sobie uzmysłowić oddając się twórczej pracy artysty malarza.

 

Godzina wychowawcza klasy czwartej zamieniła się w nasze "PODWÓRKOWE ZABAWY Z PRZYJACIELEM". Sami sprawnie podzielili się w kilkuosobowe grupki i zgodnie bawili się przyniesionymi z domu sportowymi zabawkami. Wśród dziewczynek królowało "hula hop" i skakanka. Chłopcy rozegrali "mini mecz piłki nożnej". Jedna z grup chłopców sprawdziła swoje umiejętności w grze "w kości". Wielkim powodzeniem cieszyła się zabawa z piłą w tzw. kolory. Nikt nie chciał złapać na "czarnym kolorze". Co najciekawsze: uczniowie podczas lekcji byli zgodni i prosili o powtórkę takich zabaw, które nie tylko uczą przyjacielskiej zabawy, ale służą integracji klasy. Można wtedy też i poczytać!

 

A w ogóle czym jest przyjaźń? Tego próbowali dowiedzieć się szóstoklasiści na lekcji bibliotecznej "KILKA SŁÓW O PRZYJAŹNI". Po wysłuchaniu fragmentu książki, uczniowie zostali podzieleni na sześć grup. Trzy pracowały przy komputerze, reszta z tradycyjną książką. Rywalizacja była zacięta, księgozbiór biblioteki contra Internet, przyjaźń szkolna contra "przyjaźń komputerowa". Co jest szybszym źródłem informacji? Co znaczy przyjaźń, synonimy i antonimy tego słowa; książki o przyjaźni i zarazem wiernym przyjacielem? Czy szybko można znaleźć przyjaciela w Internecie? Jakie wnioski? W książkach było więcej informacji jeśli chodzi o definicję, synonimy i antonimy zremisowały. Książki znalezione w bibliotece mam od razu, te w Internecie - jak na razie w większości informację o nich. Najwięcej emocji było przy szukaniu internetowego przyjaciela. Czy się udało. Owszem znaleźli, ale niewiele o nim wiedzieli i czy to była prawda? Pamiętajmy, że każdy może mieć swojego prawdziwego przyjaciela.

Zdjęcia:bibliotekarze

 


 

Wystawa prac plastycznych "Smoki, elfy, krasnoludy..."

W dniu 10 listopada 2016 roku odbył się wernisaż prac konkursu plastycznego „Smoki, elfy, krasnoludy… - niezwykłe postacie  i wydarzenia z przeczytanych książek” zorganizowany przez bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 306 w Warszawie. Komisja konkursowa pod kierunkiem artysty plastyka – pani Barbary Gołaszewskiej (Teatr GO) wyróżniła prace naszych dwóch uczennic: Zuzi Jaroszek i Olgi Pszczółkowskiej z kasy 3F, wykonane pod opieką pani Marzeny Bobin.
Laureatki wraz z rodzicami przybyły na uroczystość wręczenia nagród i dyplomów w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Bemowo. Można było podziwiać wszystkie nagrodzone dzieła zaprezentowane dla publiczności.
Ja też tam byłam, wszystko zobaczyłam i w skrócie na zdjęciach wam przedstawiłam. Uroczystość zakończyłam i spotkania z panem Grzegorzem Kasdepke nie przegapiłam. Świetnie się bawiłam, bo ze znakomitym autorem książek dla dzieci i młodzieży byłam. Szkoda, że was tam nie było, bo śmiechu i dobrego humoru dla wszystkich by starczyło.
Wasz biblioteczny koordynator konkursu i reporter!

Zdjęcia: bibliotekarze, K.Marusik

 


 

Tuesday the 25th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |