Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Nasze kochane zwierzaki

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami. Na zajęciach w świetlicy szkolnej czytaliśmy wiersze i opowiadania o zwierzętach, rozwiązywaliśmy zagadki. Wysłuchaliśmy ciekawostek o zwierzętach domowych, hodowlanych i egzotycznych. Poznaliśmy gatunki, którym grozi wyginięcie. Dzieci opowiadały o swoich milusińskich, mówiły co lubią jeść, pić i jakie mają przyzwyczajenia. Poruszyliśmy również trudny temat bezdomnych psów i kotów, które mieszkają w schroniskach i dzięki Światowemu Tygodniowi Zwierząt mają szansę, by zyskać nowy, kochający i odpowiedzialny dom. Światowy Tydzień Zwierząt zakończył się wystawą prac plastycznych uczniów.
Przypominamy o dużym wyborze książek przyrodniczych w szkolnej bibliotece, w której znajdują się liczne tytuły związane ze zwierzętami: książki o rasach psów i kotów, koniach
i hodowli zwierząt domowych, o ptakach, roślinach i dzikiej przyrodzie.

Zdjęcia: A. Warda, A. Korzeniewska, M. Czerniszewska, E. Moszyńska, M. Karkocha, M. Marszał, A. Osytek, L. Mańka

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Dzień Głośnego Czytania, 2017 r.

Dnia 29 września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas I – IV z zainteresowaniem wysłuchali czytanych fragmentów książek i chętnie włączali się do dyskusji na temat treści poznanych utworów. Próbowali również swoich umiejętności aktorskich w inscenizacji ulubionych wierszy. Było przy tym trochę zamieszania, ale całe mnóstwo radości i zabawy. Dzieci również chwaliły się liczbą samodzielnie przeczytanych książek, co bardzo ucieszyło nie tylko nauczycieli. Zachęcamy do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili.

Zdjęcia: A.Warda, M.Czerniszewska, A.Korzeniewska, M.Karkocha, W.Łukasiak, M.Krzysztyniak, A.Górecka–Pindor, A.Osytek, E.Żelazowska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

„Lokomotywą” - z Julianem Tuwimem

13 września w 123 rocznicę urodzin Juliana Tuwima na zajęciach w świetlicy szkolnej przybliżyliśmy naszym wychowankom twórczość tego poety. Celem zajęć było zapoznanie najmłodszych uczniów z poezją dziecięcą, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Julian Tuwim to autor wielu wspaniałych i wesołych wierszy dla dzieci, które najbardziej kojarzą się nam z poetą. I nic w tym dziwnego, wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach i zwierzętach. Na zajęciach w świetlicy nauczyciele wraz z uczniami przygotowali inscenizacje uwielbianych przez dzieci wierszy. Niektóre utwory uczniowie doskonale znali na pamięć. Po wspólnej zabawie w „teatr” dzieci odpowiadały na pytania związane z treścią wierszy. Na koniec najmłodsi wykonali rysunki ilustrujące treść do prezentowanych wierszy. Wszyscy bawili się wspaniale!

Zdjęcia: M. Czerniszewska, M. Karkocha, W. Łukasiak, A. Warda

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Czytanie w szkole

 


 

Akcja „LATO Z KSIĄŻKĄ”, 2017

W czerwcu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, kiedy na dworze była ładna pogoda czytaliśmy na świeżym powietrzu. Dzieciom czytali wychowawcy, starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom. Najchętniej czytane były wiersze, krótkie opowiadania oraz bajki. Po czytaniu dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi wysłuchanych tekstów. Wspólnie odgadywaliśmy zagadki, bawiliśmy się w literackie kalambury i wykonywaliśmy prace plastyczne związane z ulubionymi utworami. W galerii prezentujemy zdjęcia z zajęć czytelniczych w plenerze, zorganizowane  przez  p. Marlenę Karkocha  i p. Annę Warda z uczniami z  klas  pierwszych i czwartych.
Po wspólnym czytaniu pierwszoklasiści wykonali przy użyciu kolorowej kredy, plakaty przedstawiające swoje wymarzone wakacje.

Tekst: A.Warda
Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Kartki dla Małych i Dużych Pacjentów

W maju dzieci z naszej świetlicy uczestniczyły w Wielkiej Zbiórce Książek zorganizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Dzięki tej ogólnopolskiej kampanii społecznej tworzy się biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach, a mali i duzi pacjenci choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie. Dziękujemy paniom: M. Karkocha, W. Łukasik, L. Mańce, E. Bonikowskiej, M. Czerniszewskiej, A. Warda i ich wychowankom za wykonanie pięknych laurek dla najmłodszych pacjentów. Nasi wychowankowie życzyli dzieciom szybkiego powrotu do zdrowia, dużo uśmiechu, radości i wymarzonych prezentów z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Wszyscy życzymy dzieciom spełnienia wszystkich marzeń. Mamy nadzieję, że kolorowe laurki sprawią małym pacjentom wiele radości i wywołają uśmiech na ich buziach.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria link

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 2017

Książka – mój przyjaciel
Wiem, że marzenie niejedno
dzięki książkom się spełni,
Odkrywają przede mną
wiele pięknych tajemnic.
I gdybym chciał najzwięźlej –
czym jest książka tłumaczyć,
Powiedziałbym najprościej –
„Mądry, wierny przyjaciel”.
Jerzy Skokowski

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. To doroczne święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca - Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie. W Polsce obchodzi się go od 1996 roku.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w świetlicy rozmawialiśmy o tym, jak powstaje książka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii Światowego Dnia Książki. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione książki, opowiadały o nich swoim kolegom i koleżankom. Chętni mogli przeczytać na głos fragment lektury przez mikrofon. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w procesie powstawania książki pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia. Mówiliśmy o tym, jak dbać o książki, jak je szanować, aby służyły nam bardzo długo. Uczniowie klas pierwszych wykonali książeczki według własnego pomysłu: wymyślali tytuł, układali treść, ozdabiali kolorowymi ilustracjami. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w filii.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Twórczość H. Ch. Andersena

H. Ch. Andersen (02.04.1805 – 04.08.1875), duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Jego baśnie znane są na całym świecie, a wartości w nich głoszone przetrwały do dziś i są ponadczasowe. Baśnie przyniosły Andersenowi wielki rozgłos i sławę (napisał ich prawie 160), a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. Na początku kwietnia z okazji 212 rocznicy urodzin H. Ch. Andersena w naszej świetlicy przypomnieliśmy dzieciom ich ulubione baśnie. Uczniowie odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki sprawdzające znajomość tych najbardziej popularnych. W grupach dzieci wysłuchały jedną z baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, a następnie obejrzały ekranizację tej historii. Na zakończenie został ogłoszony konkurs na najładniejszą   ilustrację   i
 wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Powstały bardzo ładne i ciekawe prace które można obejrzeć w galerii zdjęć.
Zachęcamy do czytania znanych i lubianych baśni H. Ch. Andersena:
„Słowik”
„Choinka”
„Calineczka”
„Stokrotka”
„Świniopas”
„Dzikie łabędzie”
„Królowa Śniegu”
„Nowe szaty cesarza”
„Pasterka i kominiarczyk”
„Dziewczynka z zapałkami”
„Księżniczka na ziarnku grochu”.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Światowy Dzień Poezji, 2017

Pod koniec marca po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się różne poetyckie spotkania. Uczniowie klasy III F pod opieką p. M. Bobin zaprezentowali dzieciom z Przedszkola nr 389 inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima, która bardzo spodobała się najmłodszym. Natomiast uczniowie z klas czwartych pod opieką p. W. Łukasik i p. M. Karkochy przygotowali program artystyczny złożony z wesołych i najbardziej znanych wierszy polskich poetów, który zaprezentowali uczniom z klas pierwszych. Była też okazja do wspólnej zabawy przy muzyce do tekstu Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały też dzieci z klas pierwszych, które na spotkaniu przedstawiły interpretacje następujących wierszy:
M. Dobroń – „Żuk” J. Brzechwa
L. Gawrońska – „Dżoncio” J. Tuwim
A. Jabłońska - „Przyjęcie” D. Gellner
S. Jezierska – „Letnia piosenka” Z. Beszczyńska
I. Kamyk – „Spóźniony słowik” J. Tuwim
M. Lisiecki – „Szybko” D. Wawiłow
A. Mazurek – „Lokomotywa” J. Tuwim
S. Miszczuk – „Sprzątanie” D. Gellner
K. Pieniążek – „Pstryk” J. Tuwim
A. Szulc – „Kuzynka” D. Gellner
A. Rytel, N. Obasi, A. Szulc, M. Żelichowska – „Abecadło” J. Tuwim
Wszyscy mali aktorzy otrzymali podziękowania i drobne upominki.
Nauczycielki świetlicy z klas pierwszych: p. M. Czerniszewska, p. A. Korzeniewska i p. A. Warda przygotowały oprawę plastyczną i zorganizowały piątkowe popołudnie z poezją.
W Światowy Dzień Poezji w naszej świetlicy było poetycko, wiosennie i zabawnie.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Dzień Kobiet, 8.03.2017 r.

8. marca w środę świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji składaliśmy najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy zorganizować w świetlicy wystawę książek napisanych przez kobiety, gdzie każdy mógł znaleźć interesującą pozycję dla siebie. Wśród pozycji wybieranych przez dzieci znalazły się: seria książek „Nela mała reporterka”, „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej, wiersze Doroty Gellner i Marii Konopnickiej, „Koty i kociaki” Renaty Piątkowskiej, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Pipi Pończoszanka” Astrid Lindgren, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy M. Montgomery, „Bajczytanki pani Hanki” Hanny Niewiadomskiej i „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej. W grupach uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach, wierszykach, czytaliśmy utwory najczęściej wymieniane przez dzieci. Radosną atmosferę święta uzupełniły wesołe zabawy z chusta animacyjną.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Urodziny Doroty Gellner, 2017

W lutym, w naszej świetlicy obchodziliśmy urodziny pani Doroty Gellner, artystki tworzącej głównie dla dzieci. Pisarka ma na swoim koncie bajki oraz mnóstwo wierszy, opowiadań i rymowanek dla najmłodszych. Oprócz książek pani Dorota pisze również teksty do piosenek. Napisała ich prawie dwieście. Wśród nich są takie przeboje jak: „Zuzia - lalka nieduża”, „A ja rosnę” czy „Ogórek wąsaty”. Wszystkie jej utwory charakteryzuje wdzięk, dowcip, inteligencja. Jej teksty działają na wyobraźnię dziecka, opowiadają o codziennym życiu pełnym przygód w wyobraźni, pozytywnych relacji ze światem. Na zajęciach czytaliśmy dzieciom utwory pani Doroty: „Przyjęcie”, „Kuzynka”, „Żarcik”, „Piłka”, „W ogródku”, „Sprzątanie” i wiele, wiele innych. Chętni uczniowie z klas pierwszych, którzy znali utwory poetki na pamięć, zaprezentowali je przed swoimi kolegami i koleżankami z klas zerowych. Wszystkie wierszyki bardzo podobały się dzieciom. Było wesoło i sympatycznie. Uczniowie z klas 0-I wykonali ilustracje do wierszy p. Doroty Gellner: „Bajeczka”, „Portret dziadka”, „Park”. Prace wyszły ciekawe i kolorowe, można je obejrzeć na wystawie w świetlicy.
Zachęcamy do sięgania po rytmiczne i zabawne teksty Doroty Gellner. Większość jej książeczek jest dostępna w naszej bibliotece.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Tydzień z twórczością Kornela Makuszyńskiego

W styczniu zorganizowaliśmy w świetlicy szkolnej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” tydzień z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Wychowawcy grup czytali dzieciom kolejne części przygód Koziołka Matołka. Później uczniowie z zapałem ilustrowali najciekawsze wyprawy sympatycznego bohatera. Dużo uśmiechu wywołały wybrane przygody Koziołka Matołka wyświetlane na tablicy multimedialnej. Cykl zajęć czytelniczych zwieńczyły wesołe zabawy z Koziołkiem Matołkiem na sali gimnastycznej. Uczniowie klas pierwszych i zerowych rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach (wyścigi w rzędach, przechodzenie przez obręcze, zabawy z piłką i skakanką, rzucanie do celu). Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy do czytania następujących pozycji:

 • 120 przygód Koziołka Matołka (120, bo jest 120 obrazków, a pod każdym czterowierszowa zwrotka ośmiozgłoskowcem),
 • Druga księga przygód Koziołka Matołka,
 • Trzecia księga przygód Koziołka Matołka,
 • Czwarta księga przygód Koziołka Matołka,
 • Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki,
 • Fiki-Miki dalsze dzieje, ten kto czyta, ten się śmieje.

 

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Świąteczne czytanie przy choince

W tygodniu poprzedzającym zimową przerwę świąteczną w świetlicy szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze przy choince, które miały na celu wprowadzenie wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój. Nauczyciele świetlicy czytali dzieciom wybrane przez siebie wiersze, opowiadania i bajki. Teksty nawiązywały do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsi dowiedzieli się między innymi, kto wymyślił choinki, czy święty Mikołaj też dostaje prezenty, o czym rozmawiają zwierzęta w noc wigilijną. Opowiadania bardzo podobały się dzieciom, które z uwagą wysłuchały wszystkich historii. Przed świętami nie zabrakło też wspólnego kolędowania oraz prac plastycznych, dzięki którym w naszej świetlicy widać i czuć bożonarodzeniowy nastrój. Spotkania przebiegały w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia, 2016 r.

Pluszowy miś jest dla wielu z nas jedną z najcieplej wspominanych postaci z dzieciństwa: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington. Do świętowania tego szczególnego dnia, przyłączyły się dzieci uczęszczające do naszej świetlicy. W ostatnim tygodniu listopada w świetlicy klas pierwszych czytaliśmy dzieciom książki o przygodach znanych ulubieńców. Świetliczaki rysowały portrety misiów i eksponowały je na tablicach w szkole. Dużym zainteresowaniem cieszyło się bajkowe popołudnie, na którym zaprezentowaliśmy najmłodszym bajki i bajeczki, których bohaterami były misie. Uczniowie śpiewali o nich piosenki, odgadywali zagadki. Chętni mogli opowiedzieć o swoim pluszowym niedźwiadku koleżankom i kolegom. Mimo listopadowej aury na wszystkich buziach gościł uśmiech, a pluszowe misie były troskliwie przytulane przez dzieci, łagodziły wszelkie konflikty. Wszystkiego Misiowego!

Zachęcamy do czytania dzieciom książek o misiach:

 • Julia Boehme „Trzyminutowe opowiadania o misiach”
 • Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieść o dobrym niedźwiadku”
 • Janina Porazińska – „Pamiętnik Czarnego Noska”
 • Aniela Szkolik–Cholewińska - „Bajki o misiach z czterech stron świata”
 • Czesław Janczarski - seria o Misiu Uszatku
 • Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka"
 • Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka"
 • Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko”.

 

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria - link

 


 

Wednesday the 22nd. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |