Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Nasza szkoła z lotu ptaka
Podczas lekcji

Ten stary Nowy Rok

Rok dwanaście ma miesięcy, bo mu czasu brak na więcej.
Nigdy w pracy nie ustaje, dni, tygodnie wciąż dodaje.
I podąża krok za krokiem na spotkanie z Nowym Rokiem.
Marcin Brykczyński

Nasze pierwsze spotkanie w Nowym Roku w ramach programu edukacyjnego „Czytające szkoły” rozpoczęliśmy rozmowami z dziećmi na temat Sylwestra i noworocznych postanowień. Najmłodsi poznali, a starsi przypomnieli sobie nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. W grupach wspominaliśmy świąteczny czas. Uczniowie wysłuchali wiersza Ludwika Jerzego Kerna „O starym i nowym roku”. Chętni przeczytali z podziałem na role baśń Janiny Porazińskiej „O dwunastu miesiącach”. Nowy Rok przyniósł ze sobą pomysł, aby stworzyć kalendarz świetlicowy. Na zajęciach dzieci z klas drugich i trzecich wykonały piękne kalendarze na rok 2018. Te najładniejsze zostały nagrodzone i ozdobiły naszą świetlicę.

Tekst: A. Warda

Zdjęcia: A. Warda, M. Czerniszewska, W. Łukasiak, M. Angrodzka

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Świąteczne czytanie przy choince, 2017 r.

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w naszej świetlicy odbyło się „Świąteczne czytanie przy choince”. Uczniowie przez cały tydzień przygotowywali się do pięknego czytania wybranych przez siebie bożonarodzeniowych wierszy, opowiadań i bajek, które zaprezentowali przed swoimi kolegami i koleżankami. Dzieci z wielkim zapałem słuchały przygotowanych propozycji. Przed świętami nie zabrakło też wspólnego kolędowania oraz prac plastycznych, dzięki którym w naszej świetlicy widać i czuć bożonarodzeniowy nastrój.

Tekst: A.Warda

Zdjęcia: A.Warda, M.Czerniszewska, A.Korzeniewska, M.Krzysztyniak, M.Karkocha

 

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Czytać można wszędzie!

Kiedy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, świetliczaki chętnie sięgają po książkę.
Od września było wiele okazji do czytania. W każdej sali znajduje się biblioteczka z ciekawymi książkami. Wszystko to po to, aby wszczepić najmłodszym pasję do czytania. Zdjęcia zamieszczone w galerii świadczą o tym, że czytanie jest modne i wszędzie można to robić, bo przecież książka to najlepszy przyjaciel!

Teskt: A.Warda

Zdjęcia: A.Warda, M.Czerniszewska, M.Karkocha, A.Korzeniewska, E.Moszyńska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia, 2017 r.

Okazją do kolejnego czytelniczego spotkania było Święto Pluszowego Misia, które obchodziliśmy w naszej świetlicy pod koniec listopada. Z tej okazji dzieci wysłuchały fragmentów „Przygód Kubusia Puchatka” A. A. Milne, które przeczytały uczennice klasy V F. Później odbył się quiz na temat wysłuchanego tekstu. Był również czas na misiowe zagadki i naukę rymowanek o pluszowych niedźwiadkach. Świetliczaki przypomniały sobie również postacie znanych misiów - bohaterów książek, filmów i bajek. Chętni mogli opowiedzieć o swoim pluszowym niedźwiadku koleżankom i kolegom. Na zajęciach uczniowie rysowali portrety misiów, które wyeksponowaliśmy na świetlicowej tablicy. Na koniec wszyscy wzięli udział w zabawie w dyrygenta. Chętni mogli sfotografować się z misiem, który odwiedził tego dnia naszą świetlicę. Na zdjęciach widać, że Dzień Pluszowego Misia był nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale służył również promocji czytelnictwa.

Tekst: A.Warda

Zdjęcia: A.Warda, M.Czerniszewska, M.Karkocha, A.Korzeniewska, E.Moszyńska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Twórczość Wandy Chotomskiej

W październiku w świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia poświęcone twórczości Wandy Chotomskiej. Pani Wanda to bardzo znana polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy przedstawień teatralnych i filmów krótkometrażowych. Była laureatką wielu konkursów literackich oraz pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, a przede wszystkim zdobyła podziw i sympatię wielu pokoleń czytelników. Urodziła się 26 października 1929 r., zmarła 2 sierpnia 2017r. pozostawiając po sobie ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów. Znakomite utwory Wandy Chotomskiej warte są przypomnienia, dlatego podczas zajęć świetlicowych wielokrotnie głośno czytaliśmy ulubione wiersze autorki. Największym zainteresowaniem cieszyły się: „Bobry”, „Spacer z psem”, „Bańkowice Mydlane”, „Dwa barany”, „Gdyby tygrysy jadły irysy”, „Kokoszki”, „Hipopotam lubi błoto”, „Po co krowie rogi na głowie”.
Zachęcamy do sięgania po utwory Wandy Chotomskiej, które zawsze wywołują uśmiech
i wprawiają w dobry nastrój.

Tekst i zdjęcia: A. Warda, M. Czerniszewska, A. Korzeniewska, M. Karkocha

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Nasze kochane zwierzaki

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami. Na zajęciach w świetlicy szkolnej czytaliśmy wiersze i opowiadania o zwierzętach, rozwiązywaliśmy zagadki. Wysłuchaliśmy ciekawostek o zwierzętach domowych, hodowlanych i egzotycznych. Poznaliśmy gatunki, którym grozi wyginięcie. Dzieci opowiadały o swoich milusińskich, mówiły co lubią jeść, pić i jakie mają przyzwyczajenia. Poruszyliśmy również trudny temat bezdomnych psów i kotów, które mieszkają w schroniskach i dzięki Światowemu Tygodniowi Zwierząt mają szansę, by zyskać nowy, kochający i odpowiedzialny dom. Światowy Tydzień Zwierząt zakończył się wystawą prac plastycznych uczniów.
Przypominamy o dużym wyborze książek przyrodniczych w szkolnej bibliotece, w której znajdują się liczne tytuły związane ze zwierzętami: książki o rasach psów i kotów, koniach
i hodowli zwierząt domowych, o ptakach, roślinach i dzikiej przyrodzie.

Zdjęcia: A. Warda, A. Korzeniewska, M. Czerniszewska, E. Moszyńska, M. Karkocha, M. Marszał, A. Osytek, L. Mańka

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Dzień Głośnego Czytania, 2017 r.

Dnia 29 września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas I – IV z zainteresowaniem wysłuchali czytanych fragmentów książek i chętnie włączali się do dyskusji na temat treści poznanych utworów. Próbowali również swoich umiejętności aktorskich w inscenizacji ulubionych wierszy. Było przy tym trochę zamieszania, ale całe mnóstwo radości i zabawy. Dzieci również chwaliły się liczbą samodzielnie przeczytanych książek, co bardzo ucieszyło nie tylko nauczycieli. Zachęcamy do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili.

Zdjęcia: A.Warda, M.Czerniszewska, A.Korzeniewska, M.Karkocha, W.Łukasiak, M.Krzysztyniak, A.Górecka–Pindor, A.Osytek, E.Żelazowska

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

„Lokomotywą” - z Julianem Tuwimem

13 września w 123 rocznicę urodzin Juliana Tuwima na zajęciach w świetlicy szkolnej przybliżyliśmy naszym wychowankom twórczość tego poety. Celem zajęć było zapoznanie najmłodszych uczniów z poezją dziecięcą, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Julian Tuwim to autor wielu wspaniałych i wesołych wierszy dla dzieci, które najbardziej kojarzą się nam z poetą. I nic w tym dziwnego, wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach i zwierzętach. Na zajęciach w świetlicy nauczyciele wraz z uczniami przygotowali inscenizacje uwielbianych przez dzieci wierszy. Niektóre utwory uczniowie doskonale znali na pamięć. Po wspólnej zabawie w „teatr” dzieci odpowiadały na pytania związane z treścią wierszy. Na koniec najmłodsi wykonali rysunki ilustrujące treść do prezentowanych wierszy. Wszyscy bawili się wspaniale!

Zdjęcia: M. Czerniszewska, M. Karkocha, W. Łukasiak, A. Warda

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Czytanie w szkole

 


 

Akcja „LATO Z KSIĄŻKĄ”, 2017

W czerwcu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, kiedy na dworze była ładna pogoda czytaliśmy na świeżym powietrzu. Dzieciom czytali wychowawcy, starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom. Najchętniej czytane były wiersze, krótkie opowiadania oraz bajki. Po czytaniu dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami i przemyśleniami dotyczącymi wysłuchanych tekstów. Wspólnie odgadywaliśmy zagadki, bawiliśmy się w literackie kalambury i wykonywaliśmy prace plastyczne związane z ulubionymi utworami. W galerii prezentujemy zdjęcia z zajęć czytelniczych w plenerze, zorganizowane  przez  p. Marlenę Karkocha  i p. Annę Warda z uczniami z  klas  pierwszych i czwartych.
Po wspólnym czytaniu pierwszoklasiści wykonali przy użyciu kolorowej kredy, plakaty przedstawiające swoje wymarzone wakacje.

Tekst: A.Warda
Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Kartki dla Małych i Dużych Pacjentów

W maju dzieci z naszej świetlicy uczestniczyły w Wielkiej Zbiórce Książek zorganizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Dzięki tej ogólnopolskiej kampanii społecznej tworzy się biblioteki w szpitalach, domach dziecka i hospicjach, a mali i duzi pacjenci choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie. Dziękujemy paniom: M. Karkocha, W. Łukasik, L. Mańce, E. Bonikowskiej, M. Czerniszewskiej, A. Warda i ich wychowankom za wykonanie pięknych laurek dla najmłodszych pacjentów. Nasi wychowankowie życzyli dzieciom szybkiego powrotu do zdrowia, dużo uśmiechu, radości i wymarzonych prezentów z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Wszyscy życzymy dzieciom spełnienia wszystkich marzeń. Mamy nadzieję, że kolorowe laurki sprawią małym pacjentom wiele radości i wywołają uśmiech na ich buziach.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Galeria link

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 2017

Książka – mój przyjaciel
Wiem, że marzenie niejedno
dzięki książkom się spełni,
Odkrywają przede mną
wiele pięknych tajemnic.
I gdybym chciał najzwięźlej –
czym jest książka tłumaczyć,
Powiedziałbym najprościej –
„Mądry, wierny przyjaciel”.
Jerzy Skokowski

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia. To doroczne święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca - Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie. W Polsce obchodzi się go od 1996 roku.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w świetlicy rozmawialiśmy o tym, jak powstaje książka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii Światowego Dnia Książki. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione książki, opowiadały o nich swoim kolegom i koleżankom. Chętni mogli przeczytać na głos fragment lektury przez mikrofon. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania w procesie powstawania książki pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia. Mówiliśmy o tym, jak dbać o książki, jak je szanować, aby służyły nam bardzo długo. Uczniowie klas pierwszych wykonali książeczki według własnego pomysłu: wymyślali tytuł, układali treść, ozdabiali kolorowymi ilustracjami. Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie w filii.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Twórczość H. Ch. Andersena

H. Ch. Andersen (02.04.1805 – 04.08.1875), duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Jego baśnie znane są na całym świecie, a wartości w nich głoszone przetrwały do dziś i są ponadczasowe. Baśnie przyniosły Andersenowi wielki rozgłos i sławę (napisał ich prawie 160), a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. Na początku kwietnia z okazji 212 rocznicy urodzin H. Ch. Andersena w naszej świetlicy przypomnieliśmy dzieciom ich ulubione baśnie. Uczniowie odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki sprawdzające znajomość tych najbardziej popularnych. W grupach dzieci wysłuchały jedną z baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, a następnie obejrzały ekranizację tej historii. Na zakończenie został ogłoszony konkurs na najładniejszą   ilustrację   i
 wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Powstały bardzo ładne i ciekawe prace które można obejrzeć w galerii zdjęć.
Zachęcamy do czytania znanych i lubianych baśni H. Ch. Andersena:
„Słowik”
„Choinka”
„Calineczka”
„Stokrotka”
„Świniopas”
„Dzikie łabędzie”
„Królowa Śniegu”
„Nowe szaty cesarza”
„Pasterka i kominiarczyk”
„Dziewczynka z zapałkami”
„Księżniczka na ziarnku grochu”.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Światowy Dzień Poezji, 2017

Pod koniec marca po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się różne poetyckie spotkania. Uczniowie klasy III F pod opieką p. M. Bobin zaprezentowali dzieciom z Przedszkola nr 389 inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima, która bardzo spodobała się najmłodszym. Natomiast uczniowie z klas czwartych pod opieką p. W. Łukasik i p. M. Karkochy przygotowali program artystyczny złożony z wesołych i najbardziej znanych wierszy polskich poetów, który zaprezentowali uczniom z klas pierwszych. Była też okazja do wspólnej zabawy przy muzyce do tekstu Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały też dzieci z klas pierwszych, które na spotkaniu przedstawiły interpretacje następujących wierszy:
M. Dobroń – „Żuk” J. Brzechwa
L. Gawrońska – „Dżoncio” J. Tuwim
A. Jabłońska - „Przyjęcie” D. Gellner
S. Jezierska – „Letnia piosenka” Z. Beszczyńska
I. Kamyk – „Spóźniony słowik” J. Tuwim
M. Lisiecki – „Szybko” D. Wawiłow
A. Mazurek – „Lokomotywa” J. Tuwim
S. Miszczuk – „Sprzątanie” D. Gellner
K. Pieniążek – „Pstryk” J. Tuwim
A. Szulc – „Kuzynka” D. Gellner
A. Rytel, N. Obasi, A. Szulc, M. Żelichowska – „Abecadło” J. Tuwim
Wszyscy mali aktorzy otrzymali podziękowania i drobne upominki.
Nauczycielki świetlicy z klas pierwszych: p. M. Czerniszewska, p. A. Korzeniewska i p. A. Warda przygotowały oprawę plastyczną i zorganizowały piątkowe popołudnie z poezją.
W Światowy Dzień Poezji w naszej świetlicy było poetycko, wiosennie i zabawnie.

Zdjęcia: wychowawcy świetlicy

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć w zdjęcie.

 


 

Saturday the 24th. | Wszelkie prawa zastrzeżone | Programowanie PEPE99.COM
Copyright 2012

©

Template © |